GierałtowiceKultura i rozrywka

Paniówki: POEZJA KLUCZEM DO WYZWOLENIA Z SIEBIE DOBRA

PANIÓWKI 30 KWIETNIA 2019

POEZJA KLUCZEM DO WYZWOLENIA Z SIEBIE DOBRA

Pod tym hasłem zostało zorganizowane spotkanie dwóch środowisk pisarzy i poetów Gminy Pilchowice oraz grupy literatów związanej z Gminną Biblioteką Publiczną w Gierałtowicach. Spotkanie odbyło się na terenie biblioteki sołectwa Paniówki. Gości powitała organizatorka spotkania dyrektor mgr. Lidia Pietrowska. Spotkanie prowadził Tadeusz Puchałka.

   Wizyta gości z Wilczy, Pilchowic oraz Żernicy miała charakter roboczej wizyty, i miała na celu zacieśnienie współpracy obydwu środowisk pasjonatów pióra. Część pierwsza spotkania została poświęcona recytacji dorobku poetów obydwu środowisk. Część drugą poświecono na dyskusję, której tematem było nakreślenie planu dalszej współpracy, a której pokłosiem ma być wydanie tomika wierszy połączonych grup Gminy Pilchowice oraz gospodarza pierwszego spotkania – Gminy Gierałtowice. Pierwsze spotkanie miało dać także początek cyklicznych spotkań na terenie obydwu zaprzyjaźnionych gmin, tym samym pozwoli to nie tylko na wymianę doświadczeń informuje Puchałka, ale pozwoli na szerszą współpracę kulturalną, na wielu płaszczyznach.

Staramy się podpatrzeć dobre pomysły u swoich sąsiadów, podkreślał prowadzący. Poezja jest „kobietą”, a więc nielubi być lekceważona, jest także wspaniałym „środkiem przeciwbólowym na bolące sumienie”. Pióro jest narzędziem, nie tylko dla wybranych elit, bylebyśmy tylko potrafili odczytać i zrozumieć język swojego wnętrza, bo to dusza podpowiada nam treść i temat. Ludzi pióra cechuje wrażliwość, a także spora doza pokory, i odwaga, a więc są to cechy, których zaczyna brakować nam współczesnym, podkreślał wielokrotnie Puchałka, dlatego ważne jest byśmy nie lekceważyli sztuki, którą przecież jest poezja, używka ta bowiem, mimo że uzależnia nie powoduje degradacji naszego organizmu a przeciwnie – uzdrawia i dodaje sił…
Środowisko ludzi kultury Wilczy, Pilchowic czy Żernicy to wspaniały przykład realizowania swoich marzeń, nie tylko poetyckich ale na wielu płaszczyznach sztuki, warto więc zacieśnić naszą współpracę. Należy dodać, że obecna była także prezes Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom, pani Anna Surdel, był to kolejny dowód na to jak powinniśmy działać. Bez współpracy wielu środowisk nie osiągniemy sukcesu, zamykanie się w wąskich ramach swoich placówek, to tak naprawdę zatrzymanie się w miejscu miast iść do przodu, ponieważ ważna jest wymiana pomysłów i doświadczeń. Zamykanie się w wąskich ramach „swojego królestwa”, nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość. „Zgoda buduje, zawiść i niezgoda rujnuje” stara to, ale jakże ciągle żywa prawda dodał na koniec prowadzący. Warto dodać na koniec, że spotkanie obfitowało w wiele niezwykle wzruszających momentów, bowiem przedstawiana poezja w wielu przypadkach była swego rodzaju kroniką opisującą, w wielu przypadkach dramatyczne wydarzenia autorów wspomnianych napisanych przez siebie wierszy. Prawdą zatem jest, że poezja wyzwala w nas pozytywne cechy naszego charakteru.