KnurówNewsy

Ochrońmy SZYB FOCH przed ZEZŁOMOWANIEM

 Rzecz dotyczy uchronienia szybu Foch przed zezłomowaniem w niedalekiej przyszłości myślę, że warto. Bo za niedługo jeżeli nic się nie zrobi Knurów nie będzie się wiele różnił od Wólki Mniejszej gdzieś na Podkarpaciu.- pisze Damian

Celem podjętej jakiś czas temu inicjatywy jest zainteresowanie mieszkańców Knurowa losem jednego z naszych ostatnich zabytków – wieżą szybową szybu FOCH I z nadszybiem i budynkiem maszyny wyciągowej, który w perspektywie dwuletniej zostanie zlikwidowany.

W chwili obecnej na terenie Pola „Zachód” trwają prace przygotowawcze mające na celu przerobienie szybu FOCH II na klatkę wielkogabarytową oraz przygotowanie placu materiałowego wokół szybu.

Po zakończeniu prac oraz likwidacji szybu materiałowego na Krywałdzie wieża zastrzałowa z Focha zostanie zezłomowana. Nam jako mieszkańcom Knurowa zależy na zachowaniu kolorytu lokalnego naszego miasta oraz otoczeniem opieką jego zabytków, które w ostatnich latach znikają w rekordowo szybkim tempie – należy tu wymienić m. in. budynek dyrekcji po zakładach wybuchowych Lignoza na Krywałdzie, wieżę szybową szybu Piotr czy chociażby dom zakonny Sióstr Służebniczek na Starym Knurowie.
Przykłady innych śląskich miast tj. Zabrze, Świętochłowice i Katowice pokazują, że zachowane oraz odrestaurowane obiekty poprzemysłowe staja się niezwykłą wizytówką miasta – jak przykład można tu podać chociażby jedyną w Europie czynną zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu, skansen górniczy Królowa Luiza również w Zabrzu, Muzeum Śląskie w Katowicach z szybem Warszawa II z nieczynnej kopalni Katowice, kompleks muzealno-rekreacyjnym powstającym wokół nieczynnej Kopalni Polska
w Świętochłowicach. Oczywiście wszystkie te przykłady są inwestycjami kosztownymi, na które nie mogą pozwolić sobie władze miejskie nieustannie modernizujące chodniki i zmyślnie poprawiające infrastrukturę drogową Knurowa. Ale są i inne niskobudżetowe przykłady, które pozwalają
z optymizmem patrzeć na zachowanie przy życiu wieży FOCHa. Ot choćby przykład szybu Prezydent w Chorzowie, który został kapitalnie zrewitalizowany i przygotowano wokół niego parki miejski, który stał się jednym z ulubionych miejsc spotkań i wypoczynku Chorzowian. Kolejną udaną adaptacją nieczynnego szybu jest przykład Macieja w Zabrzu, gdzie prywatny inwestor przygotował mikro-muzeum i restaurację.

Jako mieszkańcy powinniśmy zadbać o wygląd naszego miasta i otoczyć opieką jego zabytki. Dlatego apelujemy do osób, którym nie jest obojętne to gdzie mieszkają, i identyfikują się z Knurowem
o podpisanie petycji-listu do władz miejskich z prośbą o podjęcie rzeczywistych działań mających na celu uratowanie od zniszczenia wieży szybowej szybu FOCH I i jej zrewitalizowaniu oraz zaadaptowaniu na cele użyteczności społecznej.

Fanpage: https://www.facebook.com/MomyFocha/

14017930_693980184086907_654576103_n 14060162_693980207420238_1485647623_o 14081218_693980204086905_1016479507_n

3 komentarze do “Ochrońmy SZYB FOCH przed ZEZŁOMOWANIEM

  • Po co ratować kolejną ruinę. Jak autor tego postu wspomniał, na śląsku jest sporo takich zabytków, a powiedzmy sobie szczerze… do Knurowa nikt kto chce zobaczyć śląsk nie przyjeżdża. I nierozebrany szyb tego nie zmieni. Zamiast tego można by zrobić coś bardziej przydatnego dla mieszkańców, jak np. przedszkole których podobno brakuje.

  • Co za głupie pytanie po co ratować. A no po to bo to część historii naszego miasta, którą warto ocalić dla przyszłych pokoleń. No ale oczywiście lepiej jest to zezłomować i postawić tam dziesiątą Bierdonkę albo drugiego Lidla.

  • Ziomuś! Zluzuj zawory 🙂 Po co taki straszak w Knurowie? Nie dość, że to brzydkie, to jeszcze zagraża bezpieczeństwu. To tak jak z górnictwem w PL. Jest nierentowne, ale na siłę utrzymywane.

Możliwość komentowania została wyłączona.