Pilchowice

Obchody święta Odzyskania Niepodległości w Wilczy

11 listopada święto wszystkich Polaków.

Był czas kiedy to nie było nam dane nawet wspomnieć o tym dniu, starano się za wszelką cenę zatrzeć ślady tej historii. W tak trudnych czasach jak okupacja niemiecka, a później rządy komunistyczne, byliśmy jak się zdaje mniej podzieleni jak teraz w wolnej Polsce, nie tylko my doświadczamy kolejnego zniewolenia. Podzielona zdaje się być cała Europa, warto zatem, powtórzyć słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy który w wygłoszonym orędziu do narodu w przeddzień obchodów 98 rocznicy „Dnia Niepodległości” powiedział na zakończenie swojego wystąpienia;

[…]„Europa doświadcza dziś trudnych chwil. Związane są one z masową migracją, działaniami wojennymi na wschodzie i południu, terroryzmem, zmianami naruszającymi spójność Unii Europejskiej. To uzmysławia nam, jak bardzo potrzebna jest nam jedność, jedność pomimo różnic poglądów”[…] Wybrany fragment orędzia które wygłosił do narodu Prezydent Polski Andrzej Duda w przeddzień obchodów „ Dnia Niepodległości”).
98 rocznicę odzyskania niepodległości przeżywamy w trudnym okresie, wydaje się jednak, że rodzi się w nas nadzieja, jakby odzyskujemy wiarę w siebie, a piękne homilie podczas sprawowania uroczystych mszy świętych w tym szczególnym dla nas wszystkich dniu, są antidotum na ogarniające nas zwątpienie.

Dzień Niepodległości na Śląsku rozpoczął się zgodnie z tradycją od porannych mszy świętych, pozornie skromny charakter miały obchody tego święta w Gminie Gierałtowice. Pozornie, ponieważ po uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Sówka nie było akademii koncertów, i uroczystych wystąpień. Koncert z tej okazji odbędzie się dopiero w niedzielę 13 listopada. Homilia księdza wikarego Marka Ogrodowicza wygłoszona podczas mszy 11 listopada w gierałtowickim kościele zastąpiła wiernym, najpiękniejsze nawet przemówienia na wielu patriotycznych zgromadzeniach których byliśmy świadkami tego dnia. Ksiądz wspomniał w słowie bożym o tym jakoby to Polska dziś, mogłaby stać się dla wielu narodów przysłowiową Arką Noego, oazą w której źródle jeszcze istnieje rzeczywista nie przekłamana istota wiary, podkreślił jakże jest dumny z tego że urodził się Polakiem. Polska w obliczu tylu zagrożeń, dalej nieprzerwanie stoi na stanowisku miłości do bliźniego, to tu w Polsce zachowały się jeszcze tradycje przestrzegania sakramentów świętych. Mając doświadczenie posługi duszpasterskiej poza granicami kraju, uważa że Polska jest przykładem dla wielu narodów…

Wilcza to kolejna miejscowość na Śląsku w której mogliśmy w godny i piękny sposób przeżywać ten szczególny dzień. Tradycyjnie zanim jeszcze rozpoczęły się uroczystości w kościele, władze gminy, delegacje Powiatu Gliwickiego, samorządowcy, organizacje młodzieżowe oraz dzieci i młodzież Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Wilczy oddali hołd poległym i zaginionym mieszkańcom. Na uroczystościach obecny był poseł PiS Piotr Pyzik. Radę Powiatu Gliwickiego reprezentował pan Winfryd Ficoń. Po ceremonii złożenia wieńców i zapaleniu zniczy delegacje oraz mieszkańcy udali się do parafialnego kościoła gdzie odbyła się koncelebrowana msza święta którą sprawował proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Mrukowski w asyście księdza seniora Ernesta Grajcke.
Po mszy świętej odbyła się w miejscowym Domu Kultury uroczysta akademia której organizatorem był GOK Pilchowice, Sołtys pan Jan Gamoń oraz Rada Sołecka. Uroczystości prowadził dyrektor GOK Pilchowice pan Waldemar Pietrzak. Gości powitał Wójt Gminy Pilchowice pan Maciej Gogulla, głos zabrał także poseł Pyzik. Na sali obecni byli przedstawiciele Urzędu Gminy Pilchowice, Zastępca Wójta Gminy pani Aleksandra Skwara, członkowie Rady Gminy z Przewodniczącą panią Agatą Mosiądz – Kramorz, oraz delegacje organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy i poszczególnych sołectw. Młodzież przedstawiła bogaty program nawiązujący do 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzi wykonawcy wspominając historię, podali przykład jak dziś powinniśmy utrwalać w sobie dumę narodową. W części muzycznej inscenizacji, na fortepianie akompaniowała pani Lidia Węgrzyk. W dalszej części programu wystąpiły pianistki, Agnieszka Robok oraz Katarzyna Leśnik – obie panie są nauczycielkami muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. W ich wykonaniu publiczność usłyszała między innymi;
Fryderyk Chopin; Polonez A – dur
Mazurek B – dur
Etiuda Rewolucyjna c- mol op. 10 nr 12 oraz
Maurycy Moszkowski – Polonez i Krakowiak z cyklu „Tańce polskie” op. 55
Jako ostatni wystąpił chór „Wilczanki” w repertuarze pieśni patriotycznych.

Relacja : Tadeusz Puchałka