Czerwionka-LeszczynyKnurówNewsy

Europejski Tygodzień Świadomości Niepłodności – rozmowa z dr n.med. Wojciechem Kluszczykiem

Z okazji Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności, który obchodzony jest w dniach 6 -12 listopada nasza redakcja poprosiła o  rozmowę z dr n.med. Wojciechem Kluszczykiem, ginekologiem zajmującym się problematyką leczenia niepłodności oraz immunologii rozrodu.

Pan doktor leczeniem niepłodności zajmuje się od 1993r. początkowo w Klinice Perinatologii i Rozrodczości oraz Ginekologii w Zabrzu, następnie zaś w Klinice Leczenia Niepłodności w Opolu. Od 2004r. pełni funkcję ordynatora Oddziału Ginekologii i Położnictwa w Wodzisławiu Śląskim. Obecnie pracuje również w Klinice Eurofertil w Ostrawie.

Redakcja: Panie Doktorze, dziękuje za przyjęcie zaproszenia do rozmowy. Coraz więcej par boryka się z szeroko rozumianą niepłodnością. Jaka jest skala tego problemu?


Dr Wojciech Kluszczyk: Szacuje się , iż w Unii Europejskiej problem ten dotyczy już blisko 25 milionów obywateli i wykazuje tendencje wzrostowe.
Redakcja :  A czy są jakieś dane dotyczące polskich par?
Dr Wojciech Kluszczyk: Według różnego rodzaju danych m.in. opracowywanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” problem ten dotyczy około 10-12% par w Polsce . Inne źródła uważają ,iż co 5 para ma problemy z uzyskaniem ciąży
Redakcja: Co z tak popularnym ostatnio tematem in vitro? Czy każda z tych par może próbować korzystać z tej metody?
Dr Wojciech Kluszczyk: Szacuje się, iż z zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego może skorzystać 2 % par, które na co dzień borykają się z niepłodnością a u których występują problemy których jedynie rozród wspomagany jest w stanie pokonać ( ominąć).
Redakcja: Czy rezygnacja z finansowania przez polski rząd zabiegów in vitro spowodowała zmniejszenie czy zwiększenie zainteresowania leczenia tą metodą wśród pacjentek?
Dr Wojciech Kluszczyk: Uważam, iż zainteresowanie jest bardzo duże i wniosek ten wyciągam z bezpośrednich rozmów z pacjentkami, które odwiedzają moje ośrodki w Wodzisławiu, Rybniku i Czerwionce-Leszczynach. To co się zmieniło to na pewno większa świadomość pacjentek i ich rodzin w problemach związanych z leczeniem niepłodności jak np. kwestiami leczenia immunologicznego, którym również zajmuję się w swojej praktyce lekarskiej.
Iknurow.pl: Czy polskie pacjentki korzystają z krajowych klinik, czy również tych zagranicznych?
Dr Wojciech Kluszczyk: Bardzo popularnym kierunkiem turystyki medycznej związanej z leczeniem niepłodności, a szczególnie in vitro są ostatnio Czechy. Sam pracuję w czeskiej Klinice Eurofertil w Ostrawie , gdzie spotykam wiele pacjentek z południowej Polski, ale także z województwa opolskiego, dolnośląskiego czy też łódzkiego
Redakcja Iknurow.pl : Dziękujemy za rozmowę
Dr Wojciech Kluszczyk: Dziękuję bardzo

Więcej informacji na temat leczenia niepłodności mogą Państwo znaleźć na stronie www.kluszczyk.pl