KnurówNewsy

Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Knurów – 12 kwietnia 2017 r.

Rozpoczynają się knurowskie konsultacje z mieszkańcami w sprawie dołączenia miasta do powstającej w województwie śląskim metropolii.

Po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy o związku metropolitalnym, rozpoczyna się proces budowy metropolii. Pierwszym elementem są konsultacje w sprawie uczestnictwa w związku.

Rada Miasta więc dzisiaj uchwaliła jednogłośnie przy obecnych 19 radnych uchwałę w sprawie wejścia Miasta Knurów w skład tworzonego związku metropolitalnego na mocy ustawy z dnia 9 marca o związku metropolitalnym w województwie śląskim.

Uprawnionymi do udziału są mieszkańcy Knurowa. Każdemu z mieszkańców przysługuje 1 głos. Konsultacje będą ważne bez względu na ilość osób w nich uczestniczących.

Już jutro 13 kwietnia zostanie zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej komunikat dotyczący konsultacji w sprawie wejścia do związku.
Komunikat zostanie zawieszony na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta Knurów oraz zamieszczony na stronie internetowej www.knurow.pl.
Termin składania opinii przez mieszkańców – 14 dni od daty ukazania komunikatu w BIP.
Udział w konsultacjach może się odbywać :
– elektronicznie za pomocą formularza online dostępnego od dnia 14 kwietnia na stronie BIP Miasta
– w formie tradycyjnej za pomocą formularza papierowego, który można pobrać od dnia 14 kwietnia 2017 r w Urzędzie Miasta albo z BIP
Informacja o wynikach ukaże się również na stronie BIP, stronie internetowej Urzędu Miasta oraz tablicy ogłoszeń.

W uzasadnieniu czytamy :
Górnośląski Związek Metropolitalny reprezentując gminy województwa śląskiego, od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw powstania metropolii, 27 stycznia 2016 r Rada Miasta uchwałą nr XVII/222/16 upoważniła Prezydenta Miasta Knurów do podjęcia działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego. Z uwagi na brak stosownych Rozporządzeń Rady Ministrów uchwała ta stała się bezprzedmiotowa. Obecna ustawa o związku metropolitalnym została przyjęta przez Sejm i Senat oraz podpisana przez Prezydenta RP dedykowana jest tylko województwu śląskiemu i uchyla ustawę z dnia 9 października 2015 r o związkach metropolitalnych.
Rozporządzenie zacznie obowiązywać od 30 czerwca 2017 r.
Konsultacje w gminach powinny się zakończyć do 17 maja.

Dlaczego metropolia i jakie są jej główne założenia?

To największy obszar metropolitalny w kraju o powierzchni przekraczającej 2,3 tysiące km2, zamieszkały przez ok. 2,3 mln ludzi, czyli połowę ludności całego województwa. Działa w nim ponad 200 tysięcy firm i przedsiębiorstw, wytwarzających razem 8% PKB kraju.

Przyszła metropolia ma być dobrym zapleczem biznesowym z atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi, zróżnicowaną ofertą edukacyjną, licznymi wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, a także atrakcjami turystycznymi. To wszystko powoduje, że teren przyszłej metropolii jest niezwykle atrakcyjny do życia, pracy i wypoczynku.

Zadania metropolii
Do głównych zadań będzie należało:
– planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój publiczny transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej,
– kształtowanie ładu przestrzennego,
– rozwój społecznego i gospodarczego obszaru związku metropolitalnego,
– zadania w zakresie metropolitalnych przewozów pasażerskich,
– współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku,
– promocja związku metropolitalnego i jego obszaru,
– rozwiązywanie ponadlokalnych problemów.

Skąd finanse?
Źródłami dochodów związku metropolitalnego będą przede wszystkim udziały we wpływach z podatków oraz składki od gmin należących do związku – te będą stanowiły jedną dziesiątą wpływów. Budżet będzie zasilany z budżetu państwa dodatkowymi 5% wpływów z podatku PIT, według szacunków to kwota między 260 a 280 mln złotych. W pierwszym roku będzie to natomiast 0,2% wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na terenie związku.

Tożsamość i historia ważne
Gminy będą miały wpływ na kluczowe decyzje, podział i wykorzystanie środków finansowych oraz realizowane zadania. Organami związku będzie zgromadzenie złożone z delegata z każdej z gmin oraz pięcioosobowy zarząd.

Według założeń, wspólne działania gmin pozwolą na realizację zadań nieosiągalnych finansowo dla pojedynczych miast, mają zagwarantować oszczędności, a także zwiększyć promocję. Związek metropolitalny ma także przynieść pozytywne zmiany w komunikacji.

Co istotne, gminy pozostaną samodzielne, a ich tożsamość w żaden sposób nie będzie naruszona. Wszelkie działania mają być prowadzone z uwzględnieniem historii, odrębności oraz różnicy, jakie występują między miastami.

Drugą uchwałą dzisiaj uchwaloną była uchwała w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Knurów.

Powyższy program ma zapewnić opiekę zwierzętom bezdomnym z terenu miasta, ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt, zmniejszenie niekontrolowanego przyrostu populacji zwierząt pozostających bez należytej opieki i mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców lub innych zwierząt.
W programie
– zapewniono bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt
– opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie
– odławianie bezdomnych zwierząt
– obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schronisku dla zwierząt
– poszukiwania właścicieli dla zwierząt bezdomnych
– usypianie ślepych miotów
– wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich
– zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Relacja : Artur Socha