Ciekawostki z ...Knurów

/ Lokalne ciekawostki – Tężnia solankowa /

Tężnia solankowa to jeden z najbardziej charakterystycznych i znanych obiektów znajdujących się w naszym mieście. Knurowska gradiernia jak fachowo powinno nazywać się budowlę z drewna zlokalizowaną w parku miejskim przy ulicy Ułanów powstała w 2019 roku, ale dość szybko znalazła uznanie wśród mieszkańców. Wnętrze tężni solankowej ma długość 24 metrów a jej wysokość wynosi siedem metrów. Zasilana jest roztworem soli ciechocińskiej więc korzystający z niej knurowianie mogą poczuć się jakby byli obecni w znanej uzdrowiskowej miejscowości.

Pierwsze plany projektowe „wieży chłodniczej” w Knurowie pojawiły się w grudniu 2017 roku. Prace ruszyły dziewięć miesięcy później, a uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w kwietniu 2019 roku. Do budowy tężni wykorzystano możliwie jak najwięcej naturalnych elementów. Wypełniona jest wiązkami z gałązek tarniny, na które przy pomocy specjalnego agregatu, z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod obiektem znajduje się basen do odbioru solanki. Celem całego procesu jest uzyskanie określonego roztworu chlorku sodu w wodzie. Istotną kwestią do uzyskania najwyższych właściwości tężni jest pogoda. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze, co daje najlepsze efekty, natomiast w dni deszczowe i mgliste tężenia nie następuje prawie w ogóle.

Tężnie solankowe są nazywane inhalatorniami solankowymi, ponieważ nasycają powietrze cennymi mikroelementami. To między innymi jod, potas, sód, żelazo, magnez czy brom. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które miewają problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę. Mikroklimat panujący wokół tężni solankowej jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem. Uważa się, że podczas godzinnej inhalacji w tężni możesz zażyć tyle jodu, co przez trzy dni nad polskim Bałtykiem.

Oddychanie powietrzem z solankowym aerozolem ma działanie nie tylko lecznicze, ale i profilaktyczne. Minerały i mikroelementy obecne w solankowej wodzie uzupełnią ich niedobory w organizmie człowieka. To wzmacnia system immunologiczny, poprawia samopoczucie i wpływa na zdrowie oraz kondycję.

Początkowo zastosowanie tężni solankowych ograniczało się do produkcji soli kuchennej. Z czasem zaczęto doceniać bogate w mikroelementy powietrze, które występowało wokół tężni i wykorzystywano je w celach leczniczych. Miało to niewątpliwy związek z rozwojem medycyny i nauk biologicznych, które potwierdziły terapeutyczne działanie soli, w tym aerozolu solnego. Dlatego też tężnie głównie instalowano w uzdrowiskach czy ośrodkach wypoczynkowych. Dzisiaj są stawiane także w średnich i dużych miastach.

Od momentu wzniesienia knurowskiej tężni, rejon parku przy ulicy Ułanów stał się miejscem kulturalno-rekreacyjnym, gdzie w dobrym klimacie można wybrać się na spacer, piknik, zabawy z dziećmi czy też po prostu odpocząć na ławce. Dodatkowo, Centrum Kultury w Knurowie na stałe wpisało to miejsce do realizacji wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców, jak koncerty, warsztaty muzyczne, pokazy iluzji, zajęcia fitness i wiele innych.

W niedalekiej przyszłości sąsiedztwo w okolicy gradiernii zmieni swoje oblicze. Park przy tężni zostanie zmodernizowany, a sam projekt przewiduje zagospodarowanie przestrzeni poprzez doposażenie i wymianę elementów małej architektury na terenach przyległych do tężni oraz nowe nasadzenia. W tym celu zaprojektowano między innymi: pergole zacieniające, różnego rodzaju ławki, altany, miejsce na food truck, scena plenerowa przy tężni, miejsce na kino plenerowe, estetyczne murki w okolicy placu zabaw oraz Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 7, oświetlenie zarówno ciągów pieszych jak i wybranych drzew, a także nowe nasadzenia w tym kilkadziesiąt drzew oraz krzewów ozdobnych.

Jeśli wizualizacje przerodzą się w rzeczywistość, to park z tężnią solankową będzie idealnym miejscem do wypoczynku dla każdego mieszkańca Knurowa.

AW
Tekst powstał na bazie materiałów prasowych
Fot. Krzysztof Jojko