Lokalne ciekawostki – rozmowa z Nikolą Kozicką

0
542

/ Lokalne ciekawostki – rozmowa z Nikolą Kozicką /

Sporo dziewczyn w młodym wieku marzy o tym, by wygrać konkurs piękności aby móc założyć koronę, zostać królową i wystąpić na scenie w blasku reflektorów. To nie tylko spełnienie dziecięcych marzeń, ale także przeżycie niezapomnianej przygody i droga do wielkiej kariery. Przed taką szansą stanie młoda knurowianka, która postanowiła wystartować w tegorocznym plebiscycie na Miss Śląska, który może być przepustką do Miss Polonia.

Zapraszamy na rozmowę z Nikolą Kozicką z Knurowa, dla której start w konkursie na najpiękniejszą kobietę Górnego Śląska jest swoistym debiutem.

➡️IKNW: Na wstępie poproszę Cię o przedstawienie swojej osoby naszym Czytelnikom.
Nikola Kozicka – Nazywam się Nikola Kozicka i jestem tegoroczną maturzystką. Uczę się w jednym z gliwickich liceum na profilu psychologicznym. Moją przyszłość wiążę w dwóch rozbieżnych kierunkach, ponieważ interesuje mnie prawo oraz rachunkowość. Na co dzień uczę się i pracuję w kawiarni. Jestem nastolatką, która lubi spotykać się ze znajomymi, spędzać czas z rodziną czy chodzić do kina.

➡️IKNW: Startujesz w konkursie Miss Śląska 2023 jako jedyna dziewczyna z Knurowa. Skąd pomysł żeby wziąć udział w tym plebiscycie? To była Twoja inicjatywa czy ktoś namówił Cię do zgłoszenia się?
– O samym konkursie dowiedziałam się od mojej cioci, Ewy Mielnickiej, która została Miss Polski w 2014 roku. Była szansa wystartować wcześniej w konkursach Miss Nastolatek, ale dopiero teraz zdecydowałam się na zgłoszenie swojej osoby do tego rodzaju plebiscytu. Gdy jeszcze zastanawiałam się nad podjęciem ostatecznej decyzji co do startu, na Facebooku pojawiało mi się coraz więcej reklam oraz ogłoszeń z konkursami piękności i stwierdziłam, że to warto spróbować.

➡️IKNW: Jak wyglądają poszczególne etapy konkursu piękności?
– Na wstępie wysłałam swoje zgłoszenie drogą elektroniczną ze zdjęciami swojej sylwetki oraz twarzy. Musiałam przedstawić swoją osobę, wymiary ciała, wzrost itp. Następnie zadzwonili do mnie z informacją, że zakwalifikowałam się do kolejnego etapu i zaprosili na casting, który odbył się Tychach. Tam za zadanie miałam się jak najlepiej zaprezentować zarówno w stroju normalnym jak i w kąpielowym. Wypadłam na tyle dobrze, że dostałam się do finału, do którego się przygotowuję. Ponadto trwa osobne głosowanie w konkursie na Miss Śląska Internetu, w którym także biorę udział. Jest on przepustką do Miss Polonia, więc jest o co walczyć.

➡️IKNW: Jakie są wymagania modelingowe by wystartować w takim plebiscycie?
– W Miss Śląska oraz Miss Polonia bardzo dużą wagę przywiązuje się do charakteru kandydatki. Jury zwraca uwagę jak dana osoba się zachowuje czy jest np. uśmiechnięta. Owszem, wygląd fizyczny jest ważny, ale sama figura modelki może nie wystarczyć. Gdy dodamy do tego „zołzowate” zachowanie, to może ono skutkować odpadnięciem z dalszej rywalizacji, ponieważ jest źle spostrzegane. Wbrew pozorom osobowość i aparycja w takich konkursach jest bardzo ważna. Nie ma jakiś bardzo sztywnych ram co do warunków fizycznych, bo z tego co zauważyłam startują dziewczyny wysokie, niskie, jedne są bardzo szczupłe, drugie trochę mniej.

➡️IKNW: Jak podchodzisz do rywalizacji konkursowej?
– Każda z nas chciałaby wygrać i otrzymać koronę, ja także. Z drugiej strony traktuję to jako przygodę i ciekawe doświadczenie. Jest to dla mnie nowość, na samych castingach dzieją się rzeczy bardzo kreatywne, a dziewczyny integrują się ze sobą. Sama myślałam na początku, że będzie ostra rywalizacja a kandydatki będą podcinać sobie szpilki, ale nic z tych rzeczy. Jest wręcz przeciwnie, bo pomagamy sobie wzajemnie, doradzamy sobie. Jako ciekawostkę powiem, że w moim wieku są tylko trzy-cztery osoby, a pozostałe kandydatki są ode mnie starsze.

➡️IKNW: Jak wygląda Twój zwyczajny dzień?
– Jak już wspomniałam na początku naszej rozmowy na co dzień uczę się z racji tego, że w maju czeka mnie egzamin dojrzałości. Ponadto, mam sporo zajęć dodatkowych w zakresie edukacyjnym. Do tego pracuję, a wolnej chwili staram się nie zaniedbywać mojego partnera oraz znajomych, z którymi lubię się spotykać.

➡️IKNW: A Twoje pasje?
– Na pasje staram się rezerwować czas w weekendy. Wtedy zajmuje się fotografią, modelingiem czy idę po prostu do kina na dobry film.

➡️IKNW: Czy niezależnie od wyniku konkursu piękności wiążesz swoją przyszłość z modelingiem?
– Bardzo bym chciała, ponieważ jest to dla mnie takie dopełnienie codzienności oraz element, który wprowadza do życia kolorowe barwy.

➡️IKNW: Kiedy zdałaś sobie sprawę z wartości swojej aparycji?
– Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Jak każdy człowiek mam swoje wady oraz zalety. Raz moje poczucie wartości jest wyższe, a raz niższe. Wszystko zależy od dnia, czasami czuję się piękna, by za chwilę stwierdzić, że przecież mogło by być lepiej. Chyba nigdy nie zdarzyło się tak żebym stwierdziła, że jestem perfekcyjna i idealna.

➡️IKNW: Wyobraź sobie, że zostajesz nową Miss Polonia. Dostajesz koronę, kwiaty, szarfę i musisz podejść do mikrofonu by powiedzieć kilka słów. Co mówisz?
– Zaskoczyłeś mnie tym pytaniem, ponieważ nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Na pewno podziękowałabym bliskim za wsparcie. Nie chciałabym powiedzieć niczego „oklepanego” w stylu pokój na świecie, walka z głodem czy ubóstwem. Skupiłabym się chyba na apelu w kierunku młodych kobiet, że warto walczyć o marzenia, znać swoją wartość i robić to, co się kocha. Chciałbym swoją mową zmotywować osoby by zawsze szły przed siebie nie zważając na problemy czy wszechobecny hejt.

➡️IKNW: Jak na Twój start w konkursie piękności Miss Śląska 2023 zareagowało Twoje otoczenie?
– Wszyscy byli bardzo zaskoczeni. Nadal takie plebiscyty są w cieniu w porównaniu np. do wydarzeń sportowych i zbyt często się o nich nie mówi. Znajomi dodpytują o szczegóły, interesują się tematem i trzymają kciuki. Rodzina natomiast bardzo mnie wspiera, a w sytuacji, gdzie wahałam się nad wysłaniem zgłoszenia do konkursu wręcz namawiali mnie aby spróbować żebym sprawdziła czy w ogóle mi się to spodoba.

➡️IKNW: Czy udział w takim plebiscycie ma jakiś wpływ na Twoje życie?
– Pojawiło się sporo nowych doświadczeń takie jak przymiarki, profesjonalne sesje zdjęciowe czy zainteresowanie medialne. Do tego występy na scenie w całkiem innym charakterze niż do tej pory. Kiedyś tańczyłam, a dzisiaj muszę zaprezentować się indywidualnie ukazując swoją osobowość.

➡️IKNW: Co byś doradziła osobie, która także chciałaby spróbować swoich sił w modelingu?
– Powiedziałabym, że zawsze warto spróbować zrobić coś ciekawego dla siebie, sprawdzić się w nowej dziedzinie życia i że nie należy przejmować się opinią innych. Jest wiele osób na tym świecie, które tak dla zasady będą wyśmiewać drugiego człowieka za to, że ten ma jakiś pomysł na siebie. Jest to nieuniknione, a nie warto zajmować sobie tym głowy.

➡️IKNW: Jakie plany na przyszłość, na tą bliższą oraz dalszą ma Nikola Kozicka?
– Przede mną matura i mam nadzieję, że studia (śmiech). Do tego chciałabym rozwinąć swoje umiejętności w modelingu bez względu na to jaki osiągnę wynik w konkursie Miss Śląska 2023.

Rozmawiał Ariel Wojdowski
Fot. Archiwum prywatne Nikoli Kozickiej