KnurówNewsy

„Laur Knurowa” 2017 przyznany

Nagroda „Laur Knurowa” ustanowiona została w 1995 roku i stanowi najwyższe wyróżnienie miasta. „Laur Knurowa” przyznawany jest corocznie za wybitne działania rozsławiające miasto lub za działalność mającą wpływ na podniesienie poziomu życia mieszkańców miasta w różnych dziedzinach (gospodarka, kultura, służba zdrowia, sport, itp.), w kategorii osób fizycznych oraz w kategorii instytucji, podmiotów gospodarczych i innych jednostek organizacyjnych.

Wyboru laureatów do nagrody „Laur Knurowa”, w każdej kategorii spośród rekomendowanych przez zespół złożony z Przewodniczącego Rady, Wiceprzewodniczących oraz Przewodniczących Komisji Stałych, dokonuje Rada w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. Nadanie nagrody ,,Laur Knurowa” następuje poprzez przyjęcie przez Radę Miasta Knurów stosownej uchwały.

Na rok 2017 Laur Knurowa przyznany został Adamowi Sobierajskiemu i Klubowi Sportowemu SPARTAN

Adam Sobierajski w tym roku otrzymał  Laur Knurowa.

Rada Miasta postanowiła o przyznaniu tej nagrody podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta. Radni głosowali w głosowaniu tajnym i wybór nastąpił większością głosów.

Adam Sobierajski urodził się 26 grudnia 1980 roku w Kielcach w rodzinie Danuty i Czesława Sobierajskich. Od najmłodszych lat związany jest z Knurowem. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w szkole nr 7 w Knurowie, gdzie talent muzyczny odkryła w nim pani Stefania Kopeć. Edukację muzyczną kontynuował w knurowskim liceum im. Paderewskiego należąc do chóru Schola Cantorum (lata 1995 – 2005) pod dyrekcją Jerzego Pogockiego. Chór z powodzeniem koncertował zarówno w Polsce jak i poza granicami.
W roku 1999 podczas festiwalu kolęd w Tychach, talent Adama Sobierajskiego został doceniony przez profesora Jana Ballarina dziekana Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej a zarazem dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gliwicach, w której początkujący knurowski tenor przygotowywał się do egzaminów na wyższą uczelnię. Studia na Wydziale Wokalno- Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach ukończył z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego profesor Alicji Słowakiewicz – Wolańskiej.
W latach 1999 – 2000 występował w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, wykonując partie solowe, natomiast od 2001 – 2004 występował w chórze mieszanym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Brał udział w prywatnej audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie.
W roku 2001 założył w knurowskim Centrum Kultury chór kameralny Animato. Za swój wkład i zaangażowanie został doceniony przez środowisko, otrzymując Brązową Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz ministerialna nagrodę „Zasłużony działacz kultury”.
Swoje artystyczne zdolności prezentuje w Polsce i zagranicą.
W 2004 roku na zawodowej scenie zadebiutował w Gliwickim Teatrze Muzycznym w premierze „Zemsty Nietoperza”.
Od listopada 2005 roku był solistą Teatru Muzycznego w Lublinie.
W 2007 roku podjął stałą współpracę z Operą Krakowską, a od 2010 roku równocześnie z Operą Bytomską. Występował też gościnnie w Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim oraz Muzycznym w Poznaniu, Operze Nowa w Bydgoszczy, Teatrze Wielkim oraz Muzycznym w Łodzi.
W swoim dorobku ma 30 głównych partii operowo-operetkowych. Występuje na estradach filharmonii Zabrzańskiej, Śląskiej, Częstochowskiej, Częstochowskiej, Narodowej w Warszawie i wielu innych. Ceni sobie występy z Narodową Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, jest laureatem II i IV nagrody w konkursie operetkowym im. Ireny Borowickiej w Krakowie.
Śpiewał dla Prezydentów RP, premierów, na zaproszenie nieżyjącego już Bogusława Kaczyńskiego w telewizyjnym widowisku promenadowym podczas Europejskiego Festiwalu Operowego w Krynicy Górskiej.
Występuje także w koncercie Trzech Tenorów z Dariuszem Stachurą i Adamem Zdunikowskim solistami Opery Narodowej.

Adam Sobierajski zdobył wielką popularność występując w telewizyjnych programach muzycznych.
W 2009 r był bohaterem programu „Wokół Wielkiej Sceny”, a w 2014 r muzycznym show „SuperSTARcie”, Zdobył wówczas wielkie uznanie i sympatię. Dzięki tym znajomościom zawartym w programie z artystami polskiej sceny muzycznej stał się pomysłodawcą dla stworzenia szeregu wydarzeń kulturalnych i sportowych z ich udziałem na terenie Knurowa.
Wspólnie z Michałem Gaszem stworzyli projekt Gasz&Sobierajski przybliżający swoim odbiorcom największe dzieła muzyki z gatunku rocka i opery. Poza występami komercyjnymi bywają także podczas ważnych knurowskich wydarzeń jak np jubileuszowy koncert absolwentów MSP 7 „30 lat minęło”, a także 60 lat LO w Knurowie, zainicjował wieczory z Operą i Operetką których był gospodarzem.
Poza działalnością artystyczna bardzo angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. Jest współorganizatorem koncertów z udziałem Sylwii Lipki, Agaty Żyły, Maty Pagacz – Janik, Bartłomieja Kaszuba oraz Michała Gasza.
Podczas charytatywnych turniejów w siatkówkę występuje w drużynie artystów.

Klub Sportowy Spartan otrzyma w roku 2017 Laur Knurowa za wybitne działania rozsławiające miasto.

Klub Sportowy Spartan Knurów rozpoczął swoją działalność w 2010 roku. Od tego momentu regularnie uczestniczy w zawodach sportowych, turniejach w Polsce, Mistrzostwach Europy oraz Świata.
Posiada licencję klubową wydaną przez Polski Związek Bokserski oraz Polską Federację Kickboxingu.
Sławomir Tokarz będący założycielem Spartana postawił sobie za cel m.in. rozpowszechnienie wśród mieszkańców Knurowa
pasji do sportów walki oraz aktywnego stylu życia, wolnego od uzależnień. Kierując się tym nastawieniem w knurowskim klubie rozpoczęto systematyczne treningi, sportowcy zaczęli brać udział w zawodach i licznych seminariach.
W początkowym okresie działania klubu, zawodnicy Spartana rozwijali swoje umiejętności sportowe w placówce przy ulicy Szpitalnej. Z biegiem czasu zainteresowanie klubem wzrastało.
Obecnie Klub Sportowy Spartan oferuje 2 placówki treningowe zlokalizowane w centralnej części miasta, gdzie użytkownicy mają do dyspozycji profesjonalne i przestronne sale przystosowane do uprawiania sportów walki, a także siłownie wyposażone w zaawansowane urządzenia oraz jedyną w Knurowie strefę cross – gym.
Dzięki profesjonalnym trenerom i instruktorom, Spartan Knurów osiągnął pozycję lidera wśród lokalnych klubów sportowych czego dowodem są sukcesy jego zawodników.
Klubowy zespół szkoleniowców z pełnym zaangażowaniem trenuje knurowską młodzież zapewniając indywidualne podejście względem potrzeb zawodników. Najwyższy poziom treningów sprawia, że klub wyszkolił wielu zawodników osiągających sukcesy i wyróżnienia podczas zawodów regionalnych, ogólnopolskich, europejskich a także światowych.

 

Laureaci w poszczególnych latach:
2016

Krystyna Dziedzic
Miasto partnerskie Kazincbarcika

2015

Józef Kapłanek

2014

Maria Grzelewska
Rodzinny Ogród Działkowy im. ks. Dzierżona w Knurowie

2013

Marek Uszko
Miasto partnerskie Svit

2012

Krzysztof Skowroński
Krystyna Szumilas
Miejska Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie
Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Feliksa Michalskiego z siedzibą w Knurowie

2011

Marian Grzymski
Ochotnicza Straż Pożarna Szczygłowice

2010

Mieczysław Gołąb
Grzegorz Nocoń
Eugeniusz Pajączek
Stanisław Rudzki
Stanisław Stępień
Miejska Szkoła Podstawowa nr 1
Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” KWK Knurów
Polski Związek Wędkarki koło nr 28

2009

Stanisław Bogumił
Krzysztof Gołuch
Bogdan Litwin
Piotr Stachurski
Ochotnicza Straż Pożarna O/Knurów
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Knurowie

2008

Ks. Jan Buchta
Rudolf Kasza
Urszula Krawczyk
Franciszek Nosiadek
Tomasz Reginek
Konrad Sobieraj
Miejska Szkoła Podstawowa nr 7
Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Szczygłowice”
Zakład Cieplny w Knurowie

2007

Roman Buchta
ks.Stefan Gruszka
Ireneusz Przywara
Helena Soppa
Karol Tunk
Edwrad Wosz
Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy z siedzibą w Knurowie
Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Knurowianka”
Zakład Robót Ziemnych, Rekultywacyjnych i Budowlanych ,,Conterra”

2006

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Knurowie
Kompania Węglowa S.A. Oddział KWK Szczygłowice z siedzibą w Knurowie

2005

Krystian Cyprys
Czesław Nowak
Bogusław Szyguła
Rejon Polskiego Czerwonego Krzyża w Knurowie

2004

Jerzy Pogocki
Zespół Szkół im. Ignacego Paderewskiego w Knurowie
Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Knurowie

2003

Jerzy Dudek
Kompania Węglowa S.A. Kopalnia Węgla Kamiennego „Knurów” w Knurowie
UPOS System Sp. z o.o. z siedzibą w Knurowie

2002

lek. med. Konstanty Zakrzewski
Klub Honorowych Dawców Krwi im. dr Floriana Ogana

2001

Marian Płaszczyk
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo – Usługowe „Komart” sp. z o.o. z siedzibą w Knurowie

2000

Eugeniusz Mehlich
Chór Kameralny „Slavica Musa”
Zespół Folklorystyczny „Wrazidloki” im. Czesława Jasicy

1999

Augustyn Paczuła
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Oddział Miejski Knurów

1998

Ośrodek dla Niepełnosprawnych w Knurowie – Warsztaty Terapii Zajęciowej Knurów ul. Szpitalna 29
Spółka z o.o. „Energotechnika” w Knurowie

1997

Stefania Grzegorzyca
Orkiestra Dęta KWK „Knurów”

1996

Herman Hojka
Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 r.

1995

Chór „Schola Cantorum”
Górniczy Klub Sportowy „Concordia” Knurów