KnurówNewsy

Ks. Piotr Larysz – koordynator Światowych Dni Młodzieży

Przeprowadziliśmy wywiad z księdzem Piotrem Laryszem koordynatorem Światowych Dni Młodzieży m.in. w Knurowie.

Witamy serdecznie, doceniamy dotychczasową działalność księdza w naszej parafii i chcieliśmy zadać kilka pytań .

Z okazji świąt Wielkanocnych, chcieliśmy złożyć księdzu życzenia obfitych łask bożych i dużo zdrowia w sprawowanej posłudze.
Światowe Dni Młodzieży jak się okazuje to wielkie wydarzenie logistyczne, najkrócej mówiąc w Knurowie już z tej okazji była Peregrynacja Krzyża Papieskiego i ikony Salus Populi Romani oraz 13 marca przeżywaliśmy wspólnie w Knurowie 500 dni do ŚDM. Jakie wydarzenia poprzedzą jeszcze wyjazd do Krakowa 25 lipca 2016r?

Czy w Knurowie i okolicach znaleźli się chętni do przyjęcia pielgrzymów z całego świata i czy planowane są dla Nich dodatkowe atrakcje którymi ksiądz chciałby się pochwalić w Knurowie?

Z wydarzeń które są jeszcze zaplanowane można wymienić:

– spotkania dla rodzin, które będą bezpośrednio pracować przy organizacji przyjęcia grup młodzieżowych w naszym dekanacie (w naszym dekanacie czyli 9 parafiach będziemy gościć około 450 osób)

– spotkania dla wolontariuszy zwłaszcza osób, którzy będą pracować przy tłumaczeniach katechez oraz będą z młodzieżą podróżować po naszym regionie (opracowujemy szczegółowe plany pobytu i trasy przyjazdu poszczególnych grup) w tygodniu misyjnym czyli od 20-25 lipca 2016 roku, planowana jest wspólna plenerowa zabawa w formie pikniku dla naszych i mieszkańców naszych okolicznych miejscowości, wspólny międzynarodowy mecz w piłkę nożną oraz w inną dyscyplinę sportu w zależności od kraju i naszych gości…

– spotkanie dla wiernych dekanatu tym razem w parafii Św. Cyryla i Metodego w Knurowie (czerwiec 2015)

– działania w trakcie ulicznej ewangelizacji w czasie Dni Knurowa w strefie buforowej przy parafii MB Częstochowskiej w dniach 20-21 czerwca

– wydanie albumu i płyty z peregrynacji znaków ŚDM w naszym dekanacie która odbyła się w styczniu 2015 roku (okolice IV niedzieli wielkanocnej) zajawka tego projektu odbyła się już w czasie 500 dni do ŚDM.

 W Niedzielę Palmową 29 marca w kościele pw.Św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach odbył się XXX Światowy Dzień Młodzieży który powinien zgodnie z pragnieniem papieża odbywać się w diecezjach. Czy ktoś z knurowskich parafii był na uroczystości a jeśli tak to jaki był przekaz dla wiernych?

Młodzież naszego dekanatu uczestniczyła w obchodach w Katedrze w Katowicach w uroczystościach pod przewodnictwem Ks. Abp. Wiktora Skworca. Spotkanie miało charkter typowo modlitewny, ale nie zabrakło również konkretnego przesłania dla młodych przy wystąpieniu m.in. z jednego z gości z Francji, którzy wybierają się do nas za rok. Zaciekawieni są naszym regionem, chcą poznać nasze tradycje i zwyczaje, także naszą śląską pobożność. Mamy przygotować się na spotkanie Boga w życiu sami, abyśmy dali dobre świadectwo wobec naszych gości z zagranicy w 2016 roku.

Minęła 10 rocznica śmierci Jana Pawła II. Co pozostało Nam z nauk papieża i jakie ksiądz uważa powinniśmy wyciągnąć z tego tytułu wnioski na przyszłość?

Uważam, iż bogactwo pontyfikatu Św. Jana Pawła II jest tak bogate, że każdy może świętować wiele dat z życia tego świętego. W ostatnim czasie organizując rekolekcje dla młodzieży szkół średnich w naszym mieście zaprosiliśmy m.in. ultramaratończyka Augusta Jakubika, który powiedział na prelekcjach, że „dla mnie ważna jest data wyboru papieża na Stolicę Apostolską czyli 16 października 1978”. Wiemy, że on jako wybity biegacz i człowiek wiary przebiegł z Rudy Śląskiej do Watykanu pokonując dystans 1590 km. Dla mnie data 2 kwietnia dziś po 10 latach śmierci papieża jest mniej znacząca, gdyż cieszę, się z tego, że Kościół uznał go za świętego, i bardziej skupiam się nie nad rozpamiętywaniem śmierci, która oczywiście była bardzo głębokim wydarzeniem dla wielu ludzi na świecie, ale akcentuję jego kanonizację i żywe pomniki czyli inwestycję w młode pokolenie – młodzież.

Ze zdjęć które udostępnił ksiądz na swoim profilu wynika, że był ksiądz i jest pewnie nadal silnie związany z harcerstwem. Czy mógłby ksiądz coś więcej na ten temat opowiedzieć?

Na co dzień jestem duszpasterzem harcerzy archidiecezji katowickiej a zarazem kapelanem Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego (czyli woj. śląskiego). Jestem do dyspozycji środowisk harcerskich, odprawiam Mszę Św. dla harcerzy, odwiedzam biwaki, obozy harcerskie, uczestniczę w spotkaniach dla kapelanów i duszpasterzy na forum ogólnopolskim. Jestem instruktorem w stopniu harcmistrza.

9 kwietnia w Rybniku będzie kolejne duże wydarzenie ”Rybnik.Razem dla pokoju” będzie to przedsmak ŚDM. Będą tam przedstawiciele centr parafialnych z rejonu rybnickiego. Czy ksiądz też weźmie udział w procesji z bazyliki św. Antoniego?

Bezpośrednio nie będę brał udziału w tym wydarzeniu, gdyż od 7-10 jestem na szkoleniu w Poznaniu, w tym wydarzeniu będą brać udział przedstawiciele parafialnych centrów ŚDM naszego dekanatu oraz rodziny, które będą przyjmować młodzież w lipcu 2016 roku.

Dziękujemy serdecznie księdzu za znalezienie czasu i udzielenie odpowiedzi na nasze pytania.

11009157_877326292320590_7937549239310096637_n