Czerwionka-LeszczynyKultura i rozrywka

„Kryształy PR-u” wyróżnienie za promocję familoków

Wiele się działo na Familoki. Coś o tym wie Szlak Zabytków Techniki . Was też niebawem poinformujemy. Na początek jednak trochę się pochwalimy, bo bardzo cieszymy się z przyznanej nagrody w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie „Kryształy PR-u”!

Dostaliśmy wyróżnienie za promocję familoków.
Co zrobiliśmy 🙂 zaczęliśmy opracowania systemu tożsamości wizualnej osiedla i uruchomienia Centrum Informacji Turystycznej. Następnie, opracowano i zrealizowano kompleksowy projekt „Familoki-miasto-ogród”, nawiązujący do dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego miejsca, wydano nietypowe gadżety promocyjne m.in. saszetkę z nasionami kwiatów, a także cieszące się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów gry – strategiczną „Ulicami miasta-ogrodu” i karcianą – „Piotruś na familokach”. Dzięki staraniom Gminy na terenie familoków dwukrotnie odbyła się Industriada – święto Szlaku Zabytków Techniki. Wręczenie nagród w konkursie nastąpi podczas Gali Kryształu PR-u 29 września w Krakowie.

inf: czerwionka-leszczyny.pl

 

Staramy się, aby Familoki dołączyły do Szlak Zabytków Techniki – to duża szansa na promocję tego miejsca, uczenie się od najlepszych i możliwość wymiany doświadczeń. Wczoraj na Familoki odbył się audyt terenowy. Teraz trzymamy kciuki i czekamy na dobre wieści.

 

 

Wczoraj w Czerwionce-Leszczynach gościła komisja przeprowadzająca audyt na terenie osiedla familoków. Wizyta związana jest ze złożonym przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego, dotyczącym włączenia zabytkowego osiedla do Szlaku Zabytków Techniki. To kolejne działanie, którego celem jest promocja familoków.

Turystyczna trasa łącząca najważniejsze i najciekawsze industrialne zabytki, prezentujące dziedzictwo przemysłowe całego regionu jeszcze w tym roku może poszerzyć się o czerwieńskie familoki. Wyniki audytu Gmina ma poznać na przełomie listopada i grudnia.

Większość procedur zostało już zrealizowanych – Gmina spełnia warunki formalne – zgłasza obiekt autentyczny, będący elementem dziedzictwa przemysłowego. Na terenie familoków dwukrotnie odbyło się już święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada (osiedle jako obiekt zaprzyjaźniony). Gmina złożyła także wniosek aplikacyjny ze szczegółowym opisem działań promocyjnych i przygotowanej oferty turystycznej, zaprezentowała walory architektoniczne osiedla i jego wartość konserwatorską.

Wczoraj w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Burmistrz Wiesław Janiszewski oraz Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik gościli komisję reprezentującą Urząd Marszałkowski i Szlak Zabytków Techniki – Adama Hajdugę, kierownika referatu promocji dziedzictwa industrialnego, Marka Gołosza z referatu promocji dziedzictwa industrialnego oraz Ewę Caban z Regionalnego Instytutu Kultury.

Podczas wizyty studyjnej połączonej ze zwiedzaniem osiedla gościom towarzyszyli: Mariola Czajkowska – dyrektor MOK-u, Marian Uherek – dyrektor ZGM-u, Andrzej Wącirz – naczelnik wydziału programowania i funduszy zewnętrznych, Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa, a także pracownicy Centrum Informacji Turystycznej – Klaudia Szostok oraz Czesław Żemła. Goście odwiedzili również Izbę Tradycji przy KWK „Dębieńsko”, której dorobek zaprezentował Marian Wójcik, opiekun izby.

Celem audytu terenowego była weryfikacja informacji, zawartych w wypełnionym kwestionariuszu aplikacyjnym, rozpoznanie stanu spełniania kryteriów związanych z przynależnością do SZT oraz przeprowadzenie oceny jakościowej obiektu. Rezultatem przeprowadzonego audytu będzie opinia dotycząca audytowanego obiektu aplikującego wraz z rekomendowanym rozstrzygnięciem w zakresie wpisu na listę Szlaku.

Szlak Zabytków Techniki oddaje specyfikę regionu, w którym kultura przemysłowa stanowi jeden z zasadniczych elementów jego tożsamości. Jest najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce.

Dołączenie familoków do Szlaku Zabytków Techniki to szansa na promocję tego miejsca. Działania promocyjne realizowane na skalę województwa, kraju, a nawet i poza jego granicami. To także możliwość wymiany doświadczeń, współpracy z obiektami, które na bieżąco badają potrzeby klienta rynku turystyki przemysłowej i odpowiadają na nie w bardzo dobry sposób.

Szlak Zabytków Techniki w 2008 r. otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w kraju. W styczniu 2010 r. jako jedyny szlak z Europy Środkowej i Wschodniej dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage – ERIH). W październiku 2010 r. SZT nagrodzony został Złotym Medalem Targów Poznańskich dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce.