InformacjeKraj

Kraj: Wakacje składkowe – do ZUS wpłynęło tysiące wniosków

Ponad 48,2 tysiąca przedsiębiorców złożyło wnioski o tzw. wakacje składkowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, które ruszyły 1 listopada.

Jak wynika z najnowszych danych ZUS, przez pierwsze trzy doby napłynęły tysiące wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany miesiąc.

Od północy z 31 października na 1 listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy, wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG) oraz komornicy sądowi, mogą ubiegać się o ulgi w składkach ZUS.

Nowe przepisy umożliwiają przedsiębiorcom jednoosobowym lub zatrudniającym do dziewięciu pracowników zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy w jednym wybranym miesiącu w każdym roku kalendarzowym.

Warunki skorzystania z wakacji składkowych obejmują między innymi limit przychodu za rok 2023 lub 2022 do wysokości równowartości 2 milionów euro oraz pomoc de minimis nieprzekraczającą kwoty 300 tysięcy euro w ciągu ostatnich trzech lat.

Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, wyjaśniła, że zwolnienie obejmuje jedynie składki na ubezpieczenia społeczne od najniższej podstawy wymiaru, natomiast nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek płaconych za innych pracowników czy zleceniobiorców.

Koszt składek objętych zwolnieniem zostanie pokryty z budżetu państwa i będzie zaliczany do przyszłych emerytur lub rent. Ze względu na zasady pomocy de minimis we wniosku należy podać informacje o korzystaniu z innych form pomocy publicznej.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wakacje składkowe wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem konta płatnika na platformie PUE/eZUS. W tym roku możliwe jest zwolnienie składkowe jedynie za grudzień – aby uzyskać ulgę za ten miesiąc, wniosek musi zostać złożony w listopadzie. W przypadku złożenia wniosku w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje wnioski automatycznie, a wszelkie informacje związane z procesem będą udostępniane na koncie płatnika na platformie PUE/eZUS. ZUS dodatkowo wyśle powiadomienie na e-mail lub numer telefonu podany na koncie przedsiębiorcy, jeśli pojawią się nowe wiadomości na ten temat.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie uzyska pełnego zwolnienia lub jego wniosek zostanie odrzucony, ZUS wyda decyzję, którą przekaże na konto PUE/eZUS. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do sądu, które można złożyć za pośrednictwem Zakładu.

Info: ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *