Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 13 czerwca otwarte zostaną granice Polski na państwa Unii Europejskiej. Wznowione zostaną również loty zagraniczne.

Od soboty 13 czerwca ,od północy, będzie można swobodnie przekroczyć granice kraju z Niemcami, Czechami i Słowacją (dwa ostatnie państwa nie otworzyły jeszcze granicy dla Polaków, oznacza to, że póki co możemy podróżować do Niemiec).

Przyjezdnych Polaków z krajów UE nie będzie już obowiązywała 14-dniowa kwarantanna z powodu zagrożenia epidemicznego. Zniesione zostaną także kontrole graniczne. Czynne będą wszystkie przejścia. Rozporządzenie to odnosi się na razie wyłącznie do krajów Unii Europejskiej.

– Ograniczamy decyzję dotyczącą granic na razie do państw UE. Potrzebne są jak najszybciej kontakty z tymi krajami, żeby powróciły do poprzedniego stanu – mówił Morawiecki.

Od 16 czerwca znów będzie można polecieć za granicę. Oczywiście do tych państw, które otworzyły swoje granice dla Polaków. – Wchodzimy w kontakt już dzisiaj z LOT-em, żeby mógł zaplanować odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług – dodaje premier.

– Jesteśmy w ważnym momencie walki z koronawirusem.(…) Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób – mówił Morawiecki.