Kraj

Kraj: Liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie

Kraj: Liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie

Tak źle jeszcze nie było. Ubiegłoroczne statystyki Policji ukazują gwałtowny wzrost liczby prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Było ich ponad 1700 (w tym 127 zakończonych śmiercią) czyli o 21% więcej niż w roku 2021 i o aż 111% więcej niż dwa lata temu. Eksperci biją na alarm, ponieważ prób samobójczych młodych ludzi może być kilkukrotnie więcej niż przedstawiają to oficjalne statystyki.

W Polsce więcej osób ginie w wyniku samobójstw, niż w wypadkach samochodowych. Na każdą 28-osobową klasę przypada średnio dwóch uczniów po próbie samobójczej. Każde samobójstwo i próba samobójcza wpływa nawet na 20 osób z najbliższego otoczenia. Żałoba przeżywana w wyniku śmierci samobójczej jest określana jako traumatyczna. Gdy dzieci podejmują próby samobójcze, ich rodzice są przerażeni, bezsilni, często nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc.

„Dzieci potrzebują wsparcia rodziców oraz opiekunów, zwłaszcza w momentach, kiedy przychodzą pierwsze problemy i kryzysy. Nie powinny wtedy zostawać z nimi same. Dziecko czy nastolatek nie ma jeszcze narzędzi potrzebnych do radzenia sobie w trudnych chwilach, potrzebuje czasu, aby je zdobyć. To my, dorośli, powinniśmy pełnić tę rolę, być stabilnym wsparciem i empatycznym słuchaczem, który przeprowadzi dziecko przez trudny okres dorastania. Dane Policji za ostatnie dwa lata pokazują gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób.” – mówią eksperci.

Wśród wszystkich grup wiekowych najgorsza sytuacja dotyczy kobiet w grupie 13-18 lat. W tym przedziale wiekowym w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 roku ponad 1200 dziewczyn zdecydowało się targnąć na swoje życie, gdzie przeszło 120 przypadków zakończyło się śmiercią.

Samobójstwom można zapobiegać. Nie tylko ułatwiając dostęp do pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej, ale także dzięki edukacji społecznej. Uczymy się, jak udzielać pierwszej pomocy przy wypadku samochodowym czy zawale, tak samo powinniśmy uczyć się udzielania pierwszej pomocy emocjonalnej. Ona też może uratować czyjeś życie. Aby zapobiec próbom samobójczym, potrzebna jest odpowiednia postawa dorosłych znajdujących się w otoczeniu dziecka lub nastolatka, przede wszystkim rodziców, wychowawców i nauczycieli. Ważne jest zwracanie uwagi na zachowanie dziecka lub nastolatka, niebagatelizowanie zmian w jego postawie, obniżenia nastroju, komunikatów dotyczących tego, że ma wszystkiego dosyć, że nie ma siły żyć, że nie chce chodzić do szkoły itp. Zdecydowanie potrzebna jest także uważność w kontaktach z dziećmi i młodzieżą, obserwacja, rozmowy, zainteresowanie ich sprawami.

Młodzież próbuje dostać się do szkolnego psychologa. Rodzice nie zawsze mają pieniądze, aby zapewnić dziecku pomoc specjalistów. Okazuje się wtedy, że w szkole dyżuruje psycholog, ale widywany on jest tylko raz w miesiącu. Wiele młodych osób przyznaje, że mierzy się z poczuciem samotności, bezradności i beznadziejności, ale nie wie, jak poprosić o pomoc dorosłych.

Młodzież z racji specyfiki rozwojowej ma skłonność do gwałtownych, impulsywnych zachowań i reakcji przez co niekiedy stanowi zagrożenie dla samej siebie. Według psychologów zwracają uwagę, że młodzi ludzie nie radzą sobie z umiejętnościami społecznymi typu: komunikacja, spłycone relacje międzyludzkie, brak poczucia zrozumienia, stres w szkole, wygórowane oczekiwania, problemy w domu, brak relacji z rodzicami, niespełniona miłość, używki, wyżywanie się na słabszych, problemy z organizacją życia, kumulacja problemów, obawa przed oceną, odrzuceniem, brak akceptacji samego/samej siebie, brak wytrwałości i odporności psychicznej, przebodźcowanie.

Problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży osiąga coraz większą skalę. Statystyki policyjne z roku na rok podają zatrważające dane liczbowe. Samobójstwo to proces rozciągnięty w czasie, w którym występuje szereg myśli i czynów wzajemnie ze sobą powiązanych, prowadzących ostatecznie do próby targnięcia się na własne życie. Wiele od nas – dorosłych – zależy czy uda się temu zjawisku zapobiec. Powinniśmy podnieść swoje kompetencje w zakresie wczesnego wykrywania symptomów zachowań samobójczych i podejmowania interwencji w kierunku takich osób.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod bezpłatny numer:

116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,

800 70 22 22 – całodobowy telefon dla osób w kryzysie psychicznym,

116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,

22 484 88 01 – antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,

22 484 88 04 – telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,

800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

AW
Źródło: Życie Warte Jest Rozmowy
Fot. Canva