Kraj: Każdy kierowca będzie musiał wymienić prawo jazdy, nawet te bezterminowe

0
183

Bezterminowe prawo jazdy odchodzi do przeszłości. Każdy kierowca będzie musiał wymienić swój dokument i ma no to jedynie 5 lat. To efekt nowych przepisów, które zobowiązują do wymiany. Najdłuższy okres posiadania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi wynosić będzie 15 lat.

Od roku 2028 do 2033 ruszy wielka akcja dla wszystkich, którzy nie zrobią tego wcześniej z różnych przyczyn losowych. To właśnie wtedy każdy kierowca, który posiada prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku będzie musiał wymienić dokument. Jeśli otrzymałeś uprawnienia np. 20 grudnia 2012 roku, to wymiana powinna nastąpić najpóźniej do 20 grudnia 2032 roku.

Co gorsza, za otrzymanie nowych, terminowych uprawnień będzie trzeba zapłacić. Do wniosku o wydanie prawa jazdy niezbędne będzie dołączenie aktualnego zdjęcia. Koszt wymiany prawa jazdy będzie różnił się w zależności od tego, czy właściciel dokumentu musi wykonać badania lekarskie. Obowiązek doniesienia takich badań mają jedynie kierowcy, którzy od początku mają dokument z datą ważności.

Po 2033 roku już nikt nie będzie posiadał bezterminowego prawa jazdy. Wszystkie osoby, które chcą, aby ich uprawnienia były ważne, muszą to zrobić do wyznaczonego terminu. Nie ma możliwości ominięcia prawa. Osoby, które tego nie zrobią, nie będą mogły prowadzić pojazdów z użyciem dotychczasowego prawa jazdy.

AW

Źródło: Auto Świat

Fot. Canva

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here