InformacjeKnurów

Knurów: Wybuch metanu w Kopalni „Knurów”?

Od wtorku, 7 marca trwa akcja przeciwpożarowa w Ruchu Knurów w Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice”. Czujniki na jednej ze ścian pomiędzy poziomami 800-1050 metrów zanotowały wysokie wskaźniki stężenia tlenku węgla, co wskazywało na zagrożenie pożarowe. Jak informował wówczas Wyższy Urząd Górniczy na ścianie nr 34 w pokładzie 405/1 stwierdzono pożar endogeniczny w tym rejonie.

Z zagrożonego terenu wycofano 59 pracowników, a na miejsce skierowano 24 zastępy ratowników. Zdecydowano się na „zatamowanie” ściany w celu odcięcia dopływu powietrza do miejsca powstania pożaru. W miniony weekend nastąpił wybuch metanu lub wypalenie się jego resztek.

– „W nocy z piątku na sobotę w rejonie już zatamowanym, odizolowanym od reszt kopalni czyli za tamami doszło do wypalenia resztek mieszaniny tlenu z metanem. Takie rzeczy się zdarzają w świeżo odizolowanych rejonach i nie jest to nic nadzwyczajnego. Tamy przeciwwybuchowe, które zostały wybudowane nie zostały uszkodzone” – mówi rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Siemieniec.