Knurów: Wsparcie gliwickiej spółki AIUT dla Knurowskiego Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki
Knurowskie Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki z partnerem strategicznym
Mars Rover, czyli łazik marsjański, to nowy projekt Koła Naukowego Elektroniki i
Informatyki w Knurowie. Młodzi naukowcy rozpoczęli już prace koncepcyjno-projektowe,
wsparciem będzie im służyć zespół inżynierów gliwickiej spółki AIUT, jednego z największych europejskich integratorów systemów automatyki dla przemysłu. Budowa robota ruszy z początkiem 2020 roku.
– Naszym celem jest inspirowanie młodych ludzi obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami i zainteresowaniami, do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią, technologią i naukami ścisłymi z zakresu STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). Chcemy dać im zaplecze i wiedzę, aby mogli w pełni rozwinąć się w zakresie realizacji ich naukowych pasji. Tym bardziej cieszę się, że nasza praca nad kształceniem przyszłych inżynierów została zauważona i doceniona przez firmę AIUT, która została naszym partnerem strategicznym – mówi Donat Dubiel, prowadzący istniejące od 2015 roku Knurowskie Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki.
Nowy partner, nowe możliwości
– Wierzymy w młode talenty i chętnie wspieramy ambitne inicjatywy badawczo-naukowe. Dzisiejsi członkowie knurowskiego Koła to młodzi ludzie z ogromną pasją – w przyszłości zapewne wybitni inżynierowie, nie wykluczone, że nasi przyszli pracownicy. Będziemy udzielać im wsparcia na każdym poziomie i etapie prac. Oni sięgają wciąż dalej wyobraźnią, przekraczając kolejne granice. Ważne, żeby mieli jak najlepsze zaplecze, w tym także merytoryczne, aby spełniać swoje pasje i realizować marzenia. Mam nadzieję, że uda nam się do tego nieco przyczynić – mówi Brunon
Gabryś, prezes polskiej firmy AIUT z Gliwic, która od blisko 30 lat tworzy zaawansowane
technologicznie rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki przemysłowej, IT oraz
Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Spółka zatrudnia dziś blisko 1000 osób, w tym ponad 500 inżynierów w oddziałach w Polsce i na świecie.
Członkowie Koła tworzą na co dzień mniej lub bardziej skomplikowane urządzenia wykorzystujące automatykę, robotykę, mechatronikę, elektronikę i informatykę. – Dzięki wsparciu, także finansowemu ze strony partnera, będziemy mogli realizować znacznie bardziej zaawansowane technologicznie projekty niż dotychczas – podkreśla Donat Dubiel. Jednym z nich ma być Mars Rover, czyli łazik marsjański. – Mówimy o niezwykle skomplikowanym technicznie robocie, posiadającym wiele elektronicznych systemów pokładowych zintegrowanych z centralnym komputerem i połączonych radiowo ze stanowiskiem dowodzenia. Bardzo istotną częścią łazika są systemy mechaniczne, bez których nie będzie on w stanie wykonać stawianych przed nim zadań –
tłumaczy prowadzący knurowskie koło naukowe.
Koszty budowy tego typu urządzenia liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych, a najdroższe
konstrukcje przekraczają 100 000 zł. – Mamy zdrowe, biznesowe podejście. Będziemy
optymalizować stosunek możliwości łazika do kosztów jego budowy, Potrafimy obniżyć cenę, gdyż znaczną część elementów wykonamy we własnym zakresie. Możemy liczyć na wsparcie technologiczne AIUT w obszarze wykonania niektórych komponentów niezbędnych do łazika. Co więcej otrzymamy wsparcie merytoryczno-techniczne poszczególnych wydziałów inżynierskich partnera. To dla nas szczególnie ważne, ponieważ o ile z elektroniką i informatyką radzimy sobie bezproblemowo, o tyle materiałoznawstwo i mechanika nie są nam już tak bliskie – podsumowuje Donat Dubiel.
Obok wsparcia merytorycznego nowy partner dofinansuje działalność projektową Koła oraz
umożliwi młodym naukowcom zapoznawanie się z projektami realizowanymi przez AIUT w
ramach spotkań warsztatowych w gliwickiej siedzibie firmy.
Info: Donat Dubiel