Zacznijmy od tego, czym jest #Trash Challenge. Trash Challenge jest to zadanie-wyzwanie, które ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularne. Niedawno opanowało miejscowości takie jak Ornontowice, czy Gierałtowice, a z czasem także i Knurów. Jest to wyzwanie, które polega na wybraniu bardzo zaśmieconego miejsca, zrobieniu zdjęcia przed rozpoczęciem pracy, posprzątaniu śmieci, a następnie ponownym zrobieniu zdjęcia z widocznymi efektami.

Dzisiaj 27 kwietnia taka akcja miała miejsce na Dworcu w Knurowie. Akcję tą zorganizowali Panowie z fanpage’a Kolej na Knurów – Robert Kufieta, Arkadiusz Ochmański, a także ich znajoma – Ewa Granieczny.

Challenge rozpoczął się o godzinie 15:00 i potrwał do godziny 18:30. W prawdzie pogoda mogłoby się zdawać nie była najlepsza, aczkolwiek podczas sprzątania lepszej pogody nie można było sobie wymarzyć!

W akcji wzięło udział 12 osób. Sprzątany był rejon dworca (wokół budynku), a także wzdłuż torów – w jedną i w drugą stronę.

12 osób… 1 dworzec… 3 godziny ciężkiej pracy… A efekty NIESAMOWITE!

Ludziom, którzy robią z normalnych czystych miejsc takie śmietniska można jedynie pogratulować rozumu i pomysłowości… Można było tam znaleźć zwykłe śmieci takie jak: butelki plastikowe, butelki szklane, opakowania plastikowe, a także… opony, pralki, telewizory i różnego rodzaju sprzęty AGD.

Po wyzbieraniu śmieci (jak akcja sama mówi – „Grabie w dłoń”) uczestnicy wzięli w ręce: grabie, haczki, miotły, motyki, zmiotki, szufelki i wiele, wiele innych i oporządzali teren dworca – grabienie liści i gałązek, plewienie chwastów, czyszczenie chodników, itd.

Panie, które pomagały w sprzątaniu – oprócz tego, że sprzątały, to w dodatku przyniosły również przepiękne kwiatki, które upiększają teraz nasz dworzec. Kwiatki zostały posadzone w kwietnikach przy schodach, a także wzdłuż nasypu ziemi. Posiane zostały również kwiatki, które mają się rozrosnąć po podłożu i upiększeniu jak największego obszaru.

Akcja ta dostała ugadana poprzez Urząd Miasta Knurów z firmą KOMART, która to zorganizowała kontener na śmieci, a także dziesiątki worków do segregacji odpadów.

Od organizatorów każdy uczestnik (pomimo tego, że każdy przybył tu bezinteresownie i po to, aby dać coś od siebie  ) dostał smycz na klucze z Kolei Śląskich, widokówkę z pociągami, a także koszulkę z trasą pociągów Kolei Śląskich!

Organizatorzy zapowiedzieli, że to nie ostatnia akcja tego typu i będą na bieżąco informować na swoim fanpage’u (Kolej na Knurów). Zachęcamy do przyłączenia się do kolejnych akcji. Następna już w maju!

Podczas tego challenge’u między uczestnikami panowała niesamowita atmosfera życzliwości, a także kształtowały się umiejętności współpracy, kooperacji. Najlepsza była jednak integracja! 

Oby z czasem w Knurowie było więcej akcji tego typu. I to nie tylko na dworcu… Niech Knurów każdego dnia staje się coraz ładniejszy, coraz czystszy i coraz „świeższy”. W końcu to nasze miasto – i jakim je uczynimy, takim je będziemy mieli. 

Materiał: Michał Musiał