Od kilkunastu lat na terenie Knurowa działają wolontariusze projektu Szlachetna Paczka. W tym roku jest nas jedenaścioro. Odwiedzają rodziny, które potrzebują pomocy.

Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Dlatego do Paczki trafiają te rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany.
Do SZLACHETNEJ PACZKI włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Docieramy do prawdziwej biedy – tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy. W Polsce nie brakuje osób, które nauczyły się wyglądać na ubogie i dzięki wzbudzaniu litości, zarabiają na swojej „biedzie”. Takim ludziom nie pomagamy.

 

Zwracamy szczególną uwagę na:

– historię rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji,
– dochód przypadający na jednego członka rodziny,
– postawę – czy rodzina podejmuje jakieś kroki, by zmienić swoją sytuacją,
– przynależność do jednej z kategorii, które określają sytuację rodziny (niepełnosprawność, rodzina wielodzietna, starość i samotność, start w samodzielność, samotny rodzic, nieszczęście).

Działający w wolontariacie nie otrzymują wynagrodzenia za pracę na rzecz projektu. Wręcz przeciwnie; płacą za paliwo dojeżdżając do rodzin i poświęcają swój czas, wykradając go rodzinom, aby służyć innym. Ale nie narzekamy :-).
Cieszymy się jeśli dotrzemy do rodzin i damy im nadzieję na zmianę.
W tym roku SuperW odwiedzili około 50 rodzin w Knurowie i okolicach. Część z nich nie zakwalifikowała się do projektu ze względu na roszczeniową postawę lub nie spełnianie wymogów dochodowych.
W dniach 9-10 grudnia odbędzie się finał tegorocznej edycji programu Szlachetna Paczka. Magazyn będzie zlokalizowany, zgodnie z tradycją i dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza, w salkach przy Parafii św. Cyryla i Metodowego w Knurowie przy ulicy Niepodległości 1.
SuperW będą już od piątku organizować się w magazynie, a w sobotę i niedzielę, odbierać paczki od Darczyńców i dostarczać je rodzinom. Będą pracować od wczesnych godzin rannych aż do momentu dostarczenia wszystkich paczek.
Zwracamy się z apelem – prośbą do wszystkich przedsiębiorców z Knurowa, restauracji, pizzerii lub barów, o wsparcie dla SuperW. Nie oczekujemy wiele. Tylko ciepłego posiłku, kawy, herbaty, wody. Będzie nas około 20 osób obsługujących magazyn i dostawy. Oprócz SuperW, którzy są w głównej mierze płci żeńskiej, będą nas wspomagać przyjaciele płci męskiej, zapewniając mięśnie do przenoszenia ciężarów.
Liczymy na Wasze wsparcie.
Kontakt ewentualnych sponsorów przez iKnurów
Lider rejonu Knurów
Joanna Wrona