Knurów: Spotkanie u diabetyków – Profilaktyka zespołu stopy cukrzycowej.

0
129

  Tradycyjnie w każdy drugi czwartek miesiąca, spotkali się w spółdzielczym klubie GAMA, członkowie Knurowskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

 Dzisiejszym gościem specjalnym była dr Anna Bożek – diabetolog i specjalista chorób wewnętrznych. Zaproszona na prelekcję przez Prezes stowarzyszenia – Lidię Lach.

  Tematem  spotkania były: „STOPY i ich pielęgnacja” a dokładniej Profilaktyka zespołu stopy cukrzycowej.

     Członkowie stowarzyszenia dowiedzieli się w jaki sposób dbać o stopy. Osoby będące diabetykami nie powinny moczyć stóp dłużej niż 5 minut, zwracając również szczególną uwagę na temperaturę wody, która ma być obojętna ( najbliższa 36,6 C ) . Pani doktor mówiła o odpowiednim sposobie pielęgnacji –  stopy i naskórek, najlepiej ścierać sztucznym pumeksem i używać szklanego pilnika.  Nie powinno się używać ostrych narzędzi, żeby nie stwarzać powodów do powstania ewentualnych ran.( jest to o tyle niebezpieczne , że u cukrzyków rany ciężko się goją ).

   Krem do pielęgnacji stosować najlepiej z mocznikiem. Stopy smarujemy do kostki. Nie dajemy kremu pomiędzy palce, żeby nie doprowadzać do jego odłożenia się w miejscach w których mogą się rozwijać  bakterie.

  Kolejnym ważnym elementem dbania o stopy, jest odpowiednie Obuwie. Najlepiej, żeby było  miękkie, dopasowane, nigdy za małe. Przed włożeniem stopy, należy sprawdzić, czy nie ma ciał obcych ( kamyków itp ) w butach. Osoby z cukrzycą, często nie posiadają odpowiedniego czucia i mogą sobie podczas chodzenia zrobić rany.

 Koniecznie bawełniane lub bambusowe skarpetki, najlepiej z nicią srebra. Nie należy używać skarpet góralskich, ponieważ materiał z jakiego są zrobione jest dla delikatnej stopy po prostu ostry.

Kolejną ważną informacją było to, że Nie można nagrzewać nóg, w żaden sposób. Ani przy kominku, ani innymi środkami czy też sposobami. Chory z cukrzycą nie powinien również używać różnego rodzaju masażerów stóp.

To naszym zdaniem najistotniejsze wytyczne w profilaktyce zespołu stopy cukrzycowej. Więcej szczegółowych informacji i porad, można otrzymać w ramach Stowarzyszenia lub też od gości zapraszanych na comiesięczne spotkania. Na które serdecznie zapraszamy.

/arc/