GliwiceKnurówNewsyRegion

Knurów: Spotkanie Ławników Sądów Rejonowych i Okręgowych z Gliwic

W knurowskim Klubie Kultury Lokalnej Sztukateria 8 czerwca 2018, odbyło się spotkanie Ławników Sądów Rejonowych i Okręgowych z Gliwic.

Rolę organizatora i gospodarza pełnił Tomasz Rzepa – Przewodniczący knurowskiej Rady Miasta. Rolę gospodyni spotkania i główną prowadzącą – Barbara Komander – Przewodnicząca Rady Ławniczej Sądu Rejonowego w Gliwicach.

Obecnością swoją spotkanie zaszczycili: Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach – Sędzia Rafał Baranek. Ewa Waliczek Burmistrz miasta Sośnicowice, Przewodniczący Rady Miasta Gliwice – Marek Pszonak, z-ca Przewodniczącego Rady Miasta Knurów – Jerzy Pach, zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Pyskowice, Józef Rubin, Przewodnicząca Rady Gminy – Agata Mosiądz-Kramorz, Przewodniczący Rady Ławniczej Sądu Okręgowego w Gliwicach – Andrzej Groborz, ławnicy, byli ławnicy Sądu Rejonowego i Okręgowego w Gliwicach.

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji zbliżającego się święta Dnia Ławnika Polskiego. Rada Ławnicza Sądu Rejonowego w Gliwicach organizuje je po raz drugi – okazując ławnikom wyrazy uznania i podziękowania za pracę.

   Sąd Rejonowy w Gliwicach obejmuje swoim zasięgiem kilka miast i gmin.W sumie to  58 ławników: 36 ławników z Gliwic, 8 ławników z Knurowa, 3 ławników z Pyskowic, 1 ławnik z Toszka, 2 ławników z Sośnicowic, 3 ławników z Gierałtowic, 3 ławników z Pilchowic, 2 ławników z Rudzińca, Wielowieś – 0.

   Instytucja Ławnika Polskiego znana jest w procedurze od XII wieku. Ławnik jako sędzia społeczny wnosi do procesu sądowego wartości takie jak: doświadczenie życiowe i zawodowe, znajomość procesów społecznych , szacunek do człowieka. Ławnik nie musi swoim wykształceniem dorównywać wykształceniu sędziemu zawodowemu, ale ma uzupełniać jego wiedzę, pomagając mu jednocześnie sprawować społeczną kontrolę nad procesem sądowym.

Ławnicy jako przedstawiciele społeczeństwa są gwarancją, bezstronnego, apolitycznego  wymiaru sprawiedliwości. Zbliżają sądy do społeczeństwa, zwiększają zaufanie i poparcie dla ich działalności.

  Ławnik to funkcjonariusz publiczny, który jest łącznikiem pomiędzy społeczeństwem a sądem.

  Rady Miast i Gmin wybierają ławników do Sądów Rejonowy i Okręgowych. To do radnych należy wybór odpowiednich przedstawicieli.

 

/arc/