Knurów: Spotkanie autorskie z laureatem nagrody Nike 2021 – Zbigniewem Rokitą

0
125

W późne, wtorkowe popołudnie 11.01.2022 r. w knurowskim Kino Scena Kultura odbyło się spotkanie autorskie z urodzonym w 1989 r. w Gliwicach, Zbigniewem Rokitą – laureatem nagrody Nike 2021, za książkę „Kajś, Opowieść o Górnym Śląsku”.

I jeżeli ktoś naprawdę, chociaż troszeczkę, interesuje się literaturą polską lub literaturą w ogóle, a nie wybrał się, z jakichś powodów, na to wydarzenie kulturalne to niech żałuje….

A to za sprawą oczywiście samego pisarza (ale również dziennikarza i reportera), który okazał się człowiekiem o równie „sprawnym” języku mówionym jak i pisanym – co warto zaznaczyć, wcale nie jest regułą wśród twórców posługujących się na co dzień piórem. Osobą obdarzoną umiejętnością kwiecistego, a przy tym emocjonalnego i szczerego opowiadania oraz dawania przy tym, barwnych odpowiedzi na stosunkowo czasami, wydawać by się mogło, nieskomplikowane pytania. W sposób nader interesujący można było dowiedzieć się wielu „smakowitych” szczegółów dotyczących przede wszystkim samej książki, procesu jej tworzenia, a także historii Śląska, gwary śląskiej przedstawionych z bardzo prywatnej, momentami nawet „rodzinnej” strony autora należącego do grona utożsamiających się że swoją śląskością.

Całość spotkania prowadził, najpierw w formie wywiadu „twarzą w twarz”, a później pytań zadawanych z widowni, dziennikarz „Przeglądu Lokalnego” Paweł Gradek. I trzeba przyznać, że rozmowa prowadzona była ciekawie i co najważniejsze – w odpowiednim tempie. Zatem chociaż trwała dosyć długo, nie mogła bynajmniej znużyć widzów, zebranych na szczęście licznie w knurowskim Kino Scena Kultura. Do sięgnięcia po, nagrodzoną Nike 2021, książkę „Kajś, Opowieść o Górnym Śląsku” oczywiście też gorąco zachęcam i to na pewno nie tylko miłośników mniej znanych faktów z historii Śląska lecz osobiście sądzę, że o Zbigniewie Rokicie i jego artystycznych dokonaniach będziemy mogli jeszcze nieraz mocno usłyszeć.

KP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here