KnurówSport i rekreacja

Knurów: Podsumowanie sezonu 2022/2023 w wykonaniu knurowskiej Concordii

Rozgrywki Klasy Okręgowej w sezonie 2022/2023 zostały zakończone w miniony weekend. Już na kilka kolejek przed końcem tytuł mistrzowski i awans do IV ligi wywalczyli piłkarze Orła Miedary, natomiast do A-Klasy zostały zdegradowane zespoły Nitronu Krupski Młyn, Przyszłości Ciochowice i Gwiazdy Chudów. Concordia Knurów uplasowała się na siódmym miejscu w ligowej tabeli.

Podopieczni trenera Zbigniewa Matuszka po rundzie jesiennej nerwowo spoglądali za siebie, ponieważ po pierwszej części sezonu knurowianie zajmowali trzynaste miejsce czyli tuż nad strefą spadkową z zaledwie jednym punktem przewagi nad drużyną, która znajdowała się pod „kreską”. Mając na uwadze, że rok 2023 oznacza jubileusz 100-lecia istnienia klubu, piłkarze Concordii solidnie przepracowali przerwę zimową i w rundzie wiosennej rozpoczęli marsz w górę tabeli. Bardzo dobrym posunięciem sztabu szkoleniowego było przekwalifikowanie skrzydłowych na bocznych obrońców, a mowa w tym przypadku o Patryku Orylskim i Marku Kocurze, którzy szybko odnaleźli się na nowych pozycjach dając drużynie lepszą jakość piłkarską.

Można powiedzieć, że na przestrzeni całego sezonu kibice oglądali dwa różne zespoły w biało-zielono-czarnych barwach. Jesienią szwankowała skuteczność, a do tego linia obrony nie tworzyła zgranego monolitu. Bramkarze Concordii w pierwszej rundzie wyciągali piłkę z siatki aż 38 razy, co było drugim najgorszym wynikiem w całej lidze. Wiosną natomiast, defensywa zespołu prowadzonego przez trenera Matuszka przeszła ogromną metamorfozę i okazała się najbardziej szczelna spośród wszystkich drużyn Klasy Okręgowej. Rywale zaledwie piętnastokrotnie zdołali umieścić futbolówkę w knurowskiej bramce.

Gdyby wziąć pod uwagę rezultaty tylko z rundy wiosennej, to Concordia zajęłaby piąte miejsce w tabeli ze stratą siedmiu punktów do lidera z Miedar. Knurowscy piłkarze w drugiej fazie sezonu prezentowali bardzo dojrzały futbol i byli groźni dla każdego. Ostatecznie podopieczni trenera Matuszka zajęli siódme miejsce z dorobkiem 43 punktów. Na ten bilans złożyło się trzynaście zwycięstw, tyle samo porażek i cztery remisy. Knurowianie w trzydziestu spotkaniach zdobyli 41 bramek, a stracili 53.

Najlepszym strzelcem zespołu okazał się Bartosz Kaczor autor sześciu trafień. Na drugim miejscu z pięcioma bramkami zameldowali się ex aequo Wojciech Barnik, Michał Mikulski oraz Mateusz Żylski. Ostatnie miejsce na podium w klasyfikacji strzelców zajęli Bartłomiej Jankowski, Marek Kocur, Dominik Mąka i Grzegorz Suchanek, którzy czterokrotnie pokonywali bramkarzy rywali.

Przed piłkarzami Concordii ostatni akcent sezonu 2022/2023. W najbliższą sobotę wybiegną jeszcze raz na murawę Stadionu Miejskiego w Knurowie przed wakacyjną przerwą. „Biało-zielono-czarni” w ramach obchodów 100-lecia klubu rozegrają towarzyskie spotkanie z ekstraklasowym Górnikiem Zabrze z Lukasem Podolskim w składzie.

AW
Fot. Agnieszka Łyko