InformacjeKnurów

Knurów: Paderkowy Tydzień Matematyki

Od 11 marca w naszej szkole trwał Paderkowy Tydzień Matematyki. Odbywają się liczne konkursy, spotkania oraz ciekawe, nietypowe lekcje poprowadzone np. metodą Escape Roomu, prezentacje związane z Dniem Matematyki i Liczbą PI, mecze matematyczne, gry i zabawy w formie Kahoota. We wtorek i środę przeprowadzono próbne egzaminy maturalne z matematyki w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym. Również w środę odbyło się popołudnie gier planszowych.

W czwartek 14 marca obchodziliśmy szkolny Dzień Liczby. Z tej okazji w naszej szkole mieliśmy ciekawe wydarzenia.

Przedstawiciele wszystkich klas LO i Technikum, Samorząd Uczniowski oraz klasy ścisłe IS, II S, III S IVS wzięły udział w debacie, której tematem była „Nowoczesna szkoła i edukacja matematyczna XXI wieku”.

Uczniowie mieli szansę wypowiedzieć swoje zdania na forum szkoły. Spotkanie miało bardzo kształtujący przebieg, uczestnicy twórczo podeszli do tematu debaty, prezentowali swoje uwagi i spostrzeżenia zarówno dotyczące samych lekcji matematyki, jak i metod wykorzystywanych przez nauczycieli. Poruszono temat wykorzystania nowoczesnych technologii na lekcjach, zadawania zadań domowych. Swoje spostrzeżenia wyrazili również obecni nauczyciele, z którymi młodzież ma codzienny kontakt na lekcjach matematyki. Ciekawe opinie wyraziła również obecna na spotkaniu p. dyrektor Dorota Gumienny. Wszystko odbyło się w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze.

Uczniowie przygotowali na dzisiejszy dzień słodkości związane z liczbą – babeczki, ciasteczka, ciasta – same pyszności. W przerwie uczestnicy spotkania chętnie skorzystali z okazji, by je skosztować.

Drugą część spotkania stanowił konkurs matematyczny dla uczniów „Mistrz Logicznego Myślenia”, do którego przystąpiło w tym roku 60 uczestników – przedstawicieli klas LO i Technikum. W tym roku uczniowie indywidualnie zmagali się z 20 zadaniami.

Kolejnym punktem Dnia Matematyki była prezentacja, przygotowana przez uczniów klasy III TI Karola Andryjanowicza oraz Mikołaja Mordala, której temat brzmiał: „Złoty podział, czyli piękno i doskonałość w architekturze i sztuce”.

Matematyczną imprezę zakończyło wręczenie nagród przez p. Dyrektor – Dorotę Gumienny i Bożenę Leżuch oraz organizatorów – zespół matematyków A. Bonk, M. Piotrowską, K. Sontag i M. Mnicha.

Mistrzem Logicznego Myślenia w roku 2024 został Bartosz Czerwiński z IV S, zdobywając I miejsce w konkursie,

II miejsce ex aequo zajęły – Oliwia Smentek z IVM oraz Zuzanna Wesoły z IV S.
III miejsce zajął Bartek Staszek z klasy IS.

Nagrodzono również najciekawsze wypieki uczniów.

I miejsce zajęła klasa 1H1, II miejsce II M2, III miejsce IVS.

Podsumowano również konkursy organizowane w ostatnich dniach – „Rebusy i zagadki matematyczne” oraz „Znajdź matematyka i odpowiedz na pytanie”.

Gratulujemy zwycięzcom LO – wśród których znalazły się klasy III S (I miejsce), III H1 (II miejsce) oraz klasa 1H2 oraz zwycięzcom Technikum, którymi zostały klasy VLTP i IV TLT.

Info: Paderek (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie)