Knurów: Orszak Trzech Króli

0
589

Święto Trzech Króli lub też Objawienie Pańskie, przypadające na 6 stycznia, jest jedną z najstarszych uroczystości uświęconych przez Kościół.

Wielkie święto Objawienia Boga światu, po grecku zwane jest Epifanią, ustanowionym i obchodzonym już w III w. oczywiście na pamiątkę hołdu, jaki Trzej Królowie – trzej mędrcy ze wschodu ( czasem zwani magami), z Indii, Persji i Arabii czyli Kacper, Melchior i Baltazar – złożyli Dzieciątku Jezus.

Trzej Królowie, którzy dotarli do żłóbka Jezusa złożyli w darze stosowne dary : złoto, kadzidło i mirrę. Każdy z tych darów ma odpowiednie znaczenie: złoto – podkreślało godność królewską Jezusa, kadzidło – było znakiem dziękczynienia, mirra – było olejkiem, którym namaszczało się ciało zmarłych. Było to coś niebywale drogiego, wonna żywica otrzymywana z balsamowca mirry. Była to zapowiedź tego co się miało stać za 33 lata.

„A słowo ciałem się stało i mieszkało między nami…”- to słowa jeden z najpopularniejszych polskich kolęd, czasami nazywana „królową polskich kolęd”. Jej tekst zawiera sedno Święta Trzech Króli. Bóg zstąpił na ziemię i wszedł między ludzi, stał się jednym z nas czym jak w żadnej innej religii na świecie, upodmiotowił człowieka i z miłości do nas stał się nam równy. To co wypływa z faktu przyjęcia człowieczeństwa prze Boga jest doprawdy jednym z największych przejawów miłości Boga do człowieka. Większym jest tylko ukrzyżowanie.

6 stycznia – zgodnie z tradycją odbywa się Orszak Trzech Króli czyli jedna z największych ulicznych jasełek połączona ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci. Orszak przechodzi ulicami wielu miast w Polsce, a także na świecie.

Z podtrzymywania tradycji nie wyłamuje się również Knurów. Głównym koordynatorem projektu był ks. Piotr Larysz z parafii MB Częstochowskiej.

I tym razem w tegorocznym wydarzeniu licznie uczestniczyli mieszkańcy Knurowa, harcerze z ZHP Knurów oraz klasa mundurowa z ZSZ nr 2. Wierni mając na głowie insygnia władzy w postaci korony, śpiewając wspólnie kolędy podążyli razem z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem za gwiazdą betlejemską w procesji, która miała swój początek o godz. 9: 45 na placu Caritasu Ośrodka MB Uzdrowienia Chorych.

Podróż do nowo narodzonego Jezusa, uświetniła Orkiestra Dęta z KWK „Knurów” pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka. W trakcie procesji uczestnicy mieli okazję  także zobaczyć kilka scen z tegorocznych jasełek przedstawionych przez dzieci i młodzież knurowską.

Orszak Trzech Króli – dziękując za obecność Boga w historii człowieka – przeszedł ulicami: Szpitalną, Ułanów, Al. Lipową, by dotrzeć do placu kościelnego MB Częstochowskiej, gdzie o godz. 10:20 rozpoczęła się III ostatnia stacja.

Po złożenia darów i oddania pokłonu Dzieciątku Jezus w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się o godz. 10:30 uroczysta Eucharystia celebrowania przez proboszcza ks. Krzysztofa Tabath.

Relacja: Agnieszka Łyko