InformacjeKnurówNewsy

Knurów: Msza Święta w intencji mieszkańców oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Barbary

W ostatnim dniu obchodów Urodzin Knurowa, w niedzielę 23 czerwca 2024 roku w Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Knurowie-Szczygłowicach odbyła się o godz. 11:00 Uroczysta Msza Święta.

Odświętne nabożeństwo  w intencji miasta i jego mieszkańców odprawił ks. Proboszcz Grzegorz Kusze.

Podczas niedzielnej celebracji eucharystycznej pełną, godną i piękną  oprawę muzyczną tworzył Chór Kameralny „ Slavica Musa” pod kierunkiem Pana Tomasza Pawła Sadownika, dodając w ten sposób jeszcze bardziej powagi całemu wydarzeniu w świątyni.

Niecodzienną liturgię Eucharystyczną uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe oraz władze miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, mieszkańcy miasta.

Po uroczystości sakralnej wierni i zaproszeni goście w asyście pocztów sztandarowych oraz orkiestry KWK „Knurów”, przemaszerowali na skwer miejski u zbiegu ulic Kopalnianej i Dworcowej pod figurę św. Barbary – patronki miasta.

Ustanowienie św. Barbary Patronką Miasta Knurowa nastąpiło 17 czerwca 2018 roku na Uroczystej Mszy Świętej,  którą koncelebrował ksiądz Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc wraz z miejscowymi duchownymi. Odtąd św. Barbara swym niebieskim płaszczem otacza nie tylko całe miasto, ale i wszystkich jego mieszkańców.

Myśl o ustanowieniu św. Barbary Patronką Miasta Knurów zrodziła się w sercach radnych miasta. Towarzyszyło im przekonanie, że wybór św. Barbary byłby usankcjonowaniem powszechnej świadomości mieszkańców Knurowa, że jej kult nie ogranicza się do części miejscowości, ale jest obecny w całym mieście od wielu lat.

Jako patronka ludzi ciężkiej pracy jest nierozerwalnie związana z tradycją górniczą, jednak krąg oddziaływania św. Barbary zdecydowanie wykracza poza obręb kopalni i jej pracowników.

Gdy wybiła godz. 12:30 pod pomnikiem św. Barbary symbolicznie złożono kwiaty w imieniu wszystkich mieszkańców. Kwiaty złożyli m.in. delegacje władz miasta i powiatu, służb mundurowych, LWSM i UTW.

Na ceremonii niezawodna Orkiestra Dęta KWK Knurów pod batutą Pana Mariusza Kowalczyka, odegrała hymn państwowy czyli Mazurek Dąbrowskiego, a poczty sztandarowe prezentowały sztandary.

Ponadto grupa Mażoretek z  Knurowa zaprezentowała ciekawe, pełne ekspresji choreograficzne układy taneczno-marszowe.

Śliczne tancerki, podopieczne Pani Marty Jabłońskiej w 2023 roku zdobyły złoty medal w kategorii pompon classic juniorki na Mistrzostwach Europy w Słowenii. Kilka dni temu w Raciborzu w kategorii pompon classic senior zdobyły Diamentowy Zawrót Głowy, czyli najwyższe odznaczenie turnieju, a w kat. scena classic srebrny puchar. Ponadto w Bytomiu z Mistrzostw Polski Mażoretek wróciły z pucharem Mistrz Polski Mażoretek Baton Classic Defilada Senior „Prodigy” oraz pucharem Mistrz Polski Mażoretek Pompon Classic Formacja Junior „Piratka”.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko