InformacjeKnurówKultura i rozrywka

Knurów: Koncert Patriotyczny ,,Uwięziony Ptak Nie Śpiewa” w DK

Koncert patriotyczny pt. „Uwięziony ptak nie śpiewa” z udziałem młodych wokalistek i wokalistów ze Studia Piosenki i Musicalu działający przy Centrum Kultury w Knurowie został zorganizowany w Domu Kultury Knurów-Szczygłowice, w dniu 15 listopada 2023 roku.

Koncert był związany z obchodami Święta Niepodległości naszego kraju. Warto tu zaznaczyć, że każdego roku to święto historyczne jest najbardziej radośnie celebrowane.

Śpiewanie to wielka przyjemność, a w takich wyjątkowych okolicznościach, jak kolejna rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, to także dowód patriotyzmu. Śpiewając oddajmy hołd naszym wielkim przodkom i jednocześnie stajemy się godnymi spadkobiercami spuścizny narodowej.

Podopieczni Studia pod kierunkiem Agnieszki Bielanik-Witomskiej spełnili bardzo ważne zadanie, bo udowodnili, że młode pokolenie pragnie śpiewać także najpiękniejsze utwory z przepastnego skarbca polskiej muzyki patriotycznej.

Tego dnia wykonano pieśni patriotyczne – tradycyjne oraz współczesne – a publiczność od pierwszych dźwięków słuchała niczym zaczarowana i w niejednym oku pojawiły się łzy wzruszenia.

Podczas koncertu można było usłyszeć wzruszające i przejmujące utwory takie jak: „Wierzby i bociany”, „Jest takie miejsce Polska”, „Powrócisz tu”, „Jedenasty listopada”, „Czy wojna jest dla dziewczyn”, „Ojczyzno ma”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Nie, nie, nie”, „Szare miraże”, „Arahja”, „A my nie chcemy uciekać stąd”, „Pytasz mnie”. W finale zaśpiewano „Kocham wolność”.

Poprzez realizację koncertu młodzi wokaliści ze Studnia Piosenki i Musicalu pod czujnym okiem opiekuna Agnieszki Bielanik-Witomskiej i Małgorzaty Ochabowicz choreografki pokazali się zdecydowanie z jak najlepszej strony szerszej publiczności. Po raz kolejny zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne na wysokim poziomie i w ten sposób udowodnili, że są obdarzeni wyjątkowym talentem.

Doskonale przemyślany i idealnie dobrany repertuar przygotowany przez Agnieszkę Bielanik-Witomską, zabrał mieszkańców Knurowa w piękną podróż muzyczną w głąb historii Polski. Projekt ze wszech miar wyjątkowy o podłożu sentymentalnym przypomina, że żyjemy w pięknym i wolnym kraju. A piosenki patriotyczne w teraźniejszym czasie wzbudzają w nas poczucie narodowej przynależności i solidarności.

W tym miejscu warto też dodać, że w programie koncertu oprócz wyśpiewanych utworów zostały wyświetlone także trzy krótkie filmy takie jak: „Odzyskanie Niepodległości”, „100 lecie Odzyskania Niepodległości”, „Jest taki marsz”.

Impreza była głównie adresowana do wszystkich mieszkańców Knurowa bez względu na wiek. Dla tych, dla których historia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości jest istotnym elementem życia.

Zainteresowanie tym artystycznym przedsięwzięciem było bardzo duże. Wśród licznie przybyłej publiczności znaleźli się nie tylko mieszkańcy miasta, ale także Tomasz Rzepa Przewodniczący Rady Miasta, Mariusz Kowalczyk Dyrektor Centrum Kultury oraz Anna Papiernik Wicedyrektor Centrum Kultury w Knurowie.

Widownia z zapartym tchem i w ogromnym zaciekawieniem wysłuchała każdej piosenki i bardzo gorąco przyjęła występ wszystkich wykonawców, nagradzając ich gromkimi brawami.

Dzięki słowom, dźwiękom, obrazom dla uczestniczących była to nie tylko uczta dla duszy, ale też prawdziwa lekcja wychowania patriotycznego. Treść koncertu umożliwiała kształtowanie postawy miłości i przywiązania do ziemi ojczystej, by była trwała i pozostała w każdym z nas na całe życie.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko