InformacjeKnurówKultura i rozrywka

Knurów: Koncert Noworoczny w Domu Kultury

Wraz z nastaniem kolejnego roku podejmujemy nie tylko nowe postanowienia i snujemy plany na przyszłość, ale zdarza się nam również pomyśleć, o tym jak chcielibyśmy spędzać czas wolny. Styczeń to miesiąc karnawałowych zabaw, a tradycją w wielu miastach są organizowane koncerty noworoczne. Nie inaczej jest również w Knurowie.

Dlatego miasto z początkiem roku próbuje skłonić ciekawymi ofertami do wyjścia mieszkańców z domu i do czynnego udziału w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych.

Stąd w pierwszy piątek rozpoczynającego się roku 2024 ( 5 stycznia) – Dom Kultury w Knurowie-Szczygłowicach zaproponował mieszkańcom Koncert Noworoczny.

Fantastyczne muzyczne widowisko, pełne klasy, rozpoczęło się o godz. 19:00 i trwało grubo pond godzinę. To była świetna okazja, by w pełni zaprezentować wokalne umiejętności i talent znakomitych artystów.

Na bogaty program złożyły się najpiękniejsze świąteczne kolędy i utwory muzyczne cieszące się niesłabnącą popularnością, w imponującej oprawie muzycznej, które stworzyły niezapomnianą atmosferę tego koncertu.

Wieczorną imprezę otworzyła instrumentalna forma muzyczna, wykonana przez Orkiestrę Dętą KWK „Knurów” pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka. Zespół przypomniał fragment poematu symfonicznego op.30 Richarda Straussa (Tako rzecze Zaratustra), który został użyty w filmie Odyseja kosmiczna 2001.

Ponadto orkiestra knurowska akompaniowała wszystkim występującym na scenie artystom pochodzących z Knurowa i ościennych miast. Dzięki pięknej muzyce przeniosła wszystkich w Nowy 2024 Rok w niepowtarzalnym stylu i klimacie.

Głównym zaproszonym gościem tego dnia był solista Marcin Jajkiewicz – aktor i wokalista musicalowy, jazzowy i rozrywkowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi oraz wykładowca na Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale musicalu. Laureat teatralnej nagrody im. Jana Kiepury „Najlepszy wokalista musicalowy 2020” oraz Złotego Pierścienia za najlepszego aktora 2020 roku. Wielokrotnie był gościem w programie telewizyjnym „Jaka to melodia”. Koncertuje na scenach całej Polski i zagranicą. Często nazywany polskim Frankiem Sinatrą.

Marcin Jajkiewicz czarującym głosem wyśpiewał – „What a Wonderful World” (piosenka Louisa Armstronga), „Besame Mucho”(piosenka meksykańska), „Zacznij od Bacha” (utwór z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego), „Pod Papugami” (przebój Czesław Niemena),  „Bądź moim natchnieniem”( utwór Andrzeja Zauchy).

W programie można było usłyszeć piękny utwór „Pod niebem Paryża” z filmu francuskiego lat 30-tych pt. „Pod dachami Paryża” w wykonaniu wirtuoza akordeonu Piotra Zarzyka.

Do krainy świąteczno-noworocznej porwali wspaniali tancerze Katarzyna Demidowicz i Stanisław Mirek podczas utworów instrumentalnych:. „Rumba of love”, „Brazil Carnival”, „Chatterbox Cha Cha”. Artyści trenują pod okiem zawodowej pary Kingi i Szymona Harazim w Mistrzowskiej Akademii Tanecznej w Zabrzu. Brali udział w wielu ogólnopolskich turniejach, współpracowali z Opera Śląską w Bytomiu.

Natomiast mażoretka Agata Nowosielska na scenie pojawia się  z autorskim układem chorograficznym, jako pantera wraz z tajemniczym detektywem Bartoszem Głąbicą – saksofonistą. W trakcie występu artystów zabrzmiała kompozycja pt. „Różowa Pantera” pochodząca z serii filmów kryminalno-komediowych, gdzie głównym bohaterem jest francuski detektyw, inspektor Jacques Clouseau, a akcja toczy się wokół cennego diamentu przypominającego panterę.

Kolejną porcję muzyki zaprezentowała Joanna Świdrak, która zaśpiewała: „Noel”, „Sway”, a wraz ze specjalnym gościem Marcinem Jejkiewiczem wykonała „Mario czy już wiesz”, „Biały śnieg i Ty”.

Joanna Świdrak – wokalistka doskonale znana knurowskiej publiczności. Joanna w trakcie swojej kariery artystycznej współpracowała zespołu Del Arte, również z Tatapali, Jahoo oraz brała udział w literacko-muzycznym projekcie Fantazman i przez jakiś czas towarzyszyła w występach popowej wokalistce Paulli. Obecnie występuje i nagrywa z reggae’ową formacją Shashamane oraz nagrywa teledyski z Orkiestrą Dętą KWK Knurów pod batutą Mariusza Kowalczyka.

W finale wszyscy artyści wspólnie z publicznością zaśpiewali najbardziej popularną kolędę na świecie „Cicha noc”.

Wśród zaproszonych gości na widowni znalazł się Prezydent Miasta Adam Rams wraz z małżonką. W swojej wypowiedzi przywitał knurowską publiczność i podziękował wszystkim pracownikom za wkład w rozwój Centrum Kultury, a także za troskę o piękno przeżyć, doznań i wzruszeń podczas organizowanych imprez.

Gospodynią wieczoru była świetnie przygotowana do pełnienia tej zaszczytnej roli Anna Papiernik – wicedyrektor Centrum Kultury w Knurowie. Zresztą nie ma co się dziwić, że pani Papiernik stanęła na wysokości zadania, bo w swojej karierze nie raz prowadziła tego typu projekty. Prowadząca Noworoczny Koncert dała się poznać jako sympatyczna, ciepła, pełna osobistego uroku osoba, która odnosi się z wielkim szacunkiem do każdego. Jej głos subtelny i  delikatny świadczy o profesjonalizmie i wywołuje u słuchacza pozytywne wrażenie.

Koncert był propozycją dla tych wszystkich, którzy lubią posłuchać pięknej muzyki, w dobrym wykonaniu, a jednocześnie spędzić niezapomniany wieczór w doborowym towarzystwie.

Liczna publiczność żegnała instrumentalistów i solistów rzęsistymi brawami, którzy w pełni zasłużyli na taką reakcję.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko