Ciekawostki z ...InformacjeKnurówKultura i rozrywka

Knurów: Koncert „Nasze kolędowanie” w Domu Kultury

W środowy wieczór ( 24.01.2024 roku) powiało świątecznym nastrojem w sali  widowiskowej przy ul. Górniczej w Szczygłowicach.

Punktualnie o godz. 18:00 w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach zabrzmiały wspaniałe kolędy, piosenki świąteczne oraz utwory zimowe w ramach corocznej imprezy „Nasze kolędowanie”.

W wydarzeniu kolędowym zaprezentowały się dzieci i młodzież ze Studia Piosenki i Musicalu działającego przy Centrum Kultury w Knurowie pod kierownictwem Agnieszki Bielanik-Witomskiej.

Podczas koncertu wystąpiły Kolorowe Nutki, zespół Happy Band, Bez Nazwy czyli bardzo młodzi artyści uzdolnieni wokalnie. Zaśpiewali tradycyjne pastorałki, jak i współczesne kompozycje świąteczno-zimowe między innymi: „Dzień jeden w roku”, „Kochany Panie Mikołaju”, „Skąd się wzięły Święta”, „W drodze do stajenki”, „Gdy śliczna Panna”, „Ukraińska Pastorałka”, „So this is Christmas”, „Nowy Rok – hop !”, „Zaśnieżone miasta”, „Bliżej stajenki”, „Kolęda Maryi”, „Dalej, dalej pędzą sanie”, „Merry Christmas everyone”, „Szara kolęda”, „Jedyna taka noc”, „Last Christmas”, „Bóg narodzi się”.

Na zakończenie magicznego i niepowtarzalnego koncertu wszystkie zespoły pojawiły się na muzycznej scenie i razem wykonały piękną piosenkę finałową „Wesołych Świąt”.

Wszystkie kolędy i utwory zimowe zgromadzonej publiczności podobały się ze względu na swoją niezwykle krzepiącą moc, niosącą zarówno radość, jak i refleksję, a to za sprawą starannie przygotowanego oraz podanego z wyobraźnią repertuaru przez panią Agnieszkę Bielanik-Witomską. Natomiast ciekawą i dobrze przemyślaną choreografię stworzyła Małgorzata Ochabowicz.

Specyfiką polskich kolęd,  a także znanych piosenek świątecznych, jak i zimowych jest ich podatność na różnorodne interpretacje oraz nowoczesne formy aranżacyjne. Knurowski wieczór kolędowy wypełniły utwory w pełni trafiające w nastrój czasu, dostarczając wszystkich tych emocji, na które nie mamy czasu, bo jesteśmy pochłonięci codziennością. Pomimo różnorodności repertuarowej całość koncertu odznaczała się spoistością – a to głównie za sprawą wykonania poszczególnych utworów.

Cykliczna impreza „Nasze kolędowanie” służy rozwijaniu talentów, przełamywaniu barier i ukazanie uzdolnionych muzycznie uczniów z terenu Knurowa. Jest to fantastyczny koncert pokoleń czyli odbiorcami jesteśmy my wszyscy razem.

Zainteresowanie koncertem było tak duże, że sala widowiskowa Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach po prostu pękała w szwach. Przybyli zwłaszcza rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i dalsza rodzina – występujących młodych adeptów sztuki muzycznej, ale nie tylko.

Na widowni obecni byli również Dyrektor Centrum Kultury Mariusz Kowalczyk oraz Przewodniczący Rady Miasta Knurów Tomasz Rzepa, który życzył wszystkim wielu szczęśliwych chwil, mnóstwo radości w Nowym Roku 2024 i bezpiecznych, niezapomnianych ferii zimowych.

Zgromadzona publiczność z ogromnym zaciekawieniem wysłuchała koncertu i ciepło przyjęła występ młodych wykonawców, nagradzając ich hucznymi brawami.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko