Knurów: #KnurowskieCiekawostki – Enderok

0
304

#KnurowskieCiekawostki

Jest w naszym mieście taki jeden budynek mieszkalny, który może poszczycić się tytułem: „Najdłuższy blok w Knurowie”. Mowa o tzw. „Enerdoku”, który mieście się przy ulicy Krasickiego 5 i zapewne każdy mieszkaniec Knurowa o nim słyszał. Jego potoczna nazwa wzięła się od technologii wielkopłytowej, która była stosowana w byłym NRD. Do najdłuższego bloku w Polsce sporo „Enerdokowi” brakuje – „Falowiec” w Gdańsku ma blisko kilometr długości.

Pierwsze prace nad rozwiązaniami zastosowanymi w tym systemie zostały podjęte przez Zakład Projektowania Zjednoczenia Budownictwa Warszawie i Instytut Techniki Budowlanej w latach 1967–1970. Knurowski „Enerdok” powstał w 1973 roku w ramach tzw. IV Planu Pięcioletniego. Jak na tamte czasy, budynek był bardzo nowoczesny z dużymi balkonami, choć miał swoje mankamenty. W bloku znalazło swoje miejsce 120 rodzin w dwunastu klatkach. Łączna powierzchnia mieszkań wynosi blisko 6824 metrów kwadratowych.

Pamiętacie, co stało w tym miejscu zanim wybudowano słynny „Enerdok”? Na starszych fotografiach tej części miasta, można zauważyć budynki o innej charakterystyce oraz domy jednorodzinne. Do dzisiaj w bliskim sąsiedztwie tego bloku stoją dwa budynki pamiętające erę przed wybudowaniem „Enerdoka”.

AW