Ciekawostki z ...Knurów

Knurów: #KnurowskieCiekawostki: Co wspólnego ma Knurów z miastem Ratingen?

#KnurowskieCiekawostki

Zastanawialiście się kiedyś co wspólnego ma Knurów z miastem Ratingen? Ta niemiecka miejscowość z kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w rejencji Düsseldorf, w powiecie Mettmann posiada u siebie bardzo cenny zabytek, który mocno związany jest z Knurowem. Od dziesięciu lat w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen znajdują się koła szybowe szybu „Piotr”, które przez lata służyły górnikom z kopalni Knurów.

Szyb „Piotr” został zagłębiony w 1905 roku a w późniejszych latach wielokrotnie był modernizowany. Szyb z czasem przestał spełniać swoje funkcje i był bardzo mocno wyeksploatowany. Ponadto wydobycie przeniosło się na głębsze pokłady i nastał czas kiedy szyb „Piotr” stał się zbędny. W rok 1994 kopalnia „Knurów” otrzymała zgodę od Gliwickiej Spółki Węglowej SA na jego likwidację. Wszystkie procedury likwidacyjne oraz prace z nimi związane trwały aż do roku 2012.

Kompania Węglowa zdecydowała się sprzedać zabytkowe symbole szybu „Piotr”, ale chętnych na początku nie było. Wtedy na ofertę odpowiedziało Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen, które współpracuje z Izbą Tradycji Knurów. Tym sposobem ponad 100-letnie koła szybowe nie wylądowały na złomowisku, zostały odrestaurowane i zamontowane w mieście oddalonym o niecałe 1000km od Knurowa.

Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen przedstawia historię i kulturę Górnego Śląska. W Nadrenii Westfalii mieszka obecnie około 120 tysięcy Ślązaków, którzy w przeszłości ze względów ekonomicznych oraz politycznych zostali zmuszeni od opuszczenia naszego kraju.

Zapytacie zapewne dlaczego taki zabytek nie został w Knurowie? Nie czuję się kompetentny aby udzielać odpowiedzi za osoby odpowiedzialne. Wielka szkoda, że koła szybowe nie zostały zagospodarowane w naszym mieście. Właściwie można powiedzieć, że wróciły one do „domu”, czyli do ludzi, którzy zbudowali knurowską kopalnię i dali początek prężnemu rozwojowi naszemu miastu.

Oczyma wyobraźni widziałbym je na rondzie przy autostradzie A1 jako hołd dla braci górniczej i podkreślenie tradycji miasta. Z informacji, które udało mi się uzyskać w okolicy Ratingen mieszka wielu knurowian, który dzięki temu zabytkowi mogą sobie przypomnieć swoje rodzinne miejsce.

W komentarzach możecie zobaczyć dwa filmy przedstawiające odrestaurowane koła szybowe szybu „Piotr” w Ratingen.

Materiał przygotował i opracował: Ariel Wojdowski

Tekst powstał na bazie materiałów prasowych oraz miesięcznika firmowego Kompanii Węglowej
Fot. Kadr z YouTube (Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen)

 

Obchody Barbórkowe w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen – rok 2012. Podczas uroczystości wyemitowano krótki film z kopalnią „Knurów” w tle:
 

Montaż kół szybowych z szybu „Piotr” w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen – rok 2012: