Knurów: Inauguracja obchodów DNI INTEGRACJI „Bądźmy Razem” 2019

0
691

Kolejny raz i na pewno nie ostatni – zostało zorganizowane oficjalne otwarcie Knurowskich Dni Integracji pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Knurów Pana Adama Ramsa. Tegoroczna impreza odbyła się 15 maja 2019 roku (środa) i rozpoczęła II dekadę „Bądźmy Razem”.  Oznacza to, że w bieżącym roku  XI-ty raz z rzędu osoby niepełnosprawne spotkały się z osobami zdrowymi podczas uroczystego otwarcia Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy Razem”.

Hasło genialne w swojej prostocie, o wymownym tytule „Bądźmy Razem” informuje, że wśród nas żyją osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo, a do nas zdrowych ludzi należy zadanie zintegrować się z tymi osobami. Taki cel uda się osiągnąć jedynie, gdy my zdrowi ludzie bardzo szeroko otworzymy nasze serca na osoby niepełnosprawne czyli dostrzeżemy osobę sprawną inaczej, a potem zbliżymy się do niej, by razem tak zwyczajnie, po ludzku żyć, bawić się i pracować. Wtedy zauważymy, że osoba niepełnosprawna to zwyczajny człowiek, który jedynie różni się od nas wyglądem, sposobem zachowania, wymowy, ale tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować.

Jednym słowem Knurowskie Dni Integracji pomagają w przełamaniu barier między środowiskiem niepełnosprawnych, a mieszkańcami Knurowa. Bo tak naprawdę nie ważne jest – czy osoba porusza się na wózku, czy na własnym nogach, jest niska czy wysoka, czy to dziewczyna czy chłopak. Najistotniejsze jest to, że osoby sprawne i niepełnosprawne łączy jedno – wszyscy mają wiele do zaoferowania otaczającemu światu i drugiemu człowiekowi.

Impreza konsoliduje nie tylko podopiecznych Ośrodka „Caritas” ale także uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, klas integracyjnych knurowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopiecznych DPS i Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Pomysłodawcą i koordynatorem Knurowskich Dni Integracji jest Tomasz Rzepa Przewodniczący Rady Miasta, który wespół z Beatą Nartowską poprowadził całą imprezę.

Środowe wydarzenie pod hasłem „Bądźmy Razem” rozpoczął materiał wspomnieniowy w postaci prezentacji multimedialnej. W ten sposób przywołano najważniejsze momenty, a co za tym idzie pozytywne chwile z poprzednich lat Dni Integracji.

W czasie filmiku  ze sceny popłynął w stronę słuchaczy hymn Knurowskich Dni Integracji, który został specjalnie stworzony w zeszłym roku na jubileusz X-lecia przez terapeutę z Ośrodka Matka Boża Uzdrowienia Chorych Caritas w Knurowie.

Hymn zaśpiewał zespół w składzie: Mirosław Borsuk –  współautor tekstu  i autor muzyki,  terapeuta z warsztatów terapii zajęciowej, Grażyna Kłósko – tamburyn , Mirosław Hein – werbel, Ania Holik, Asia Świdrak oraz Marcin Chroszcz – dyrektor Wydziału  Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach do niedawna dyrektor ośrodka Caritas w Knurowie

Kolejnym punktem wyjątkowego spotkania było przypomnienie przez panią Beatę Nartowską i  Tomasza Rzepę wierszy: „Wystarczy”, „Bezkres mojej wolności” Marty Dąbkowskiej.

Autorka wierszy Marta Dąbkowska to niepełnosprawna poetka, która po długiej chorobie zmarła w lutym. Pani Marta była gościem honorowym Knurowskich Dni Integracji. Mimo, że miała porażenie mózgowe,  potrafiła w swoim cierpieniu nawet pocieszać swoich najbliższych. Jej osoba, postawa i słowa powodowały, że człowiek się uśmiechał, był pozytywnie i optymistycznie nastawiony do życia i drugiego człowieka. Poetka kochała Boga, drugiego człowieka i poezje.

Następnie na estradzie szczygłowickiego Domu Kultury wystąpiła niezwykła 17-letnia artystka, wokalistka mająca lewostronny niedosłuch – Patrycja Blach. Nastolatka wystąpiła w finale talent show Polsatu „Śpiewajmy razem. All Together Now”, wygrała w konkursie Voice of Spain 2017 roku pod okiem Michała Szpaka i Michała Szczygła. Zajęła 1. i 2. miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej „Impresje Artystyczne” w Ciechocinku,  zajęła też 2. i 3. miejsce w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

W drugiej odsłonie poetyckiej zaprezentował swoją twórczość gość specjalny – Szymon Wasiłowicz. Zgromadzeni usłyszeli dwa wiersze jego autorstwa pt. „ Lek na codzienność” i „Misja”. Szymon to niewidomy jazzman, artysta, poeta, autor tekstów, przyjaciel klubu sportowego „UKS Salwator NPS” oraz stowarzyszenia „Krakowski komitet zwalczania raka”. Współpracował z Fundacją Jaśka Meli ”Poza horyzonty”,  w maju 2017  roku wydał swój debiutancki tomik poezji pt.: „Alter Ego”, którego promocja odbyła się w „Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką”.  W roku 2019  otrzymał nagrodę publiczności w II Światowym Festiwalu Piosenki dla Niewidomych (Lions World Song Festival for the Blind) i II miejsce w Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Moc-Art”.

Jak tradycja nakazuje, na ceremonii otwarciu Knurowskich Dni Integracji, został przekazany symboliczny klucz do bram Knurowa przedstawicielom lokalnie działających organizacji takich jak: 1)  Caritas Knurów, 2)  Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Knurowie, 3) Miejska Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie, 4)  Przedszkole nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Knurowie, 5)  Zespół Szkół Specjalnych w Knurowie, 6) Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, 7)  Dom Pomocy Społecznej „Zameczek” w Kuźni Nieborowskiej, 8) TRION (Turystyka Rehabilitacja Integracja Osób Niepełnosprawnych, 9) Stowarzyszenie „Słoneczko”. Wszystkim podopiecznym knurowskich i nie tylko placówek integracyjnych i opiekuńczych oficjalnie wręczył klucz do bram miasta sam Prezydent Miasta Knurowa –  Pan Adam Rams.

Podczas wczorajszego spotkania integracyjnego odbył się konkurs „Knurów – dobre przykłady”. Tak jak w latach poprzednich celem konkursu było wyłonienie i uhonorowanie osób i organizacji pozarządowych, które w minionym roku szczególnie wyróżniły się podczas realizacji działań i wsparcia na rzecz społeczności lokalnej miasta. W tym roku nagrodę otrzymał Grzegorz Sobierajski oraz ZHP Chorągiew Śląska Hufiec Ziemi Gliwickiej – 1 Drużyna Harcerska w Knurowie,  1 Gromada harcerska w Knurowie. Komendant Hufca hm Patryk Rempała, skarbnik hufca PHM Antonina Mielcarek, drużynowy ks. HM Piotr Larysz

Ciekawą propozycją muzyczną okazał się występ gościa honorowego – Aleksandry Orłowskiej. Wokalistka, która otrzymała Grand Prix 21. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej Impresje Artystyczne w Ciechocinku w roku 2017, – wielokrotnie znajdowała się w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”

W finalnej części rozrywkowej, wystąpił wyjątkowy gość– Grzegorz Dowgiałło. Artysta znany mieszkańcom, gdyż wystąpił w czasie V Knurowskich Dni Integracji w 2013roku wraz  z Bernardem Masselim  – wspaniałym polskim jazzmanem. Cudowne było to, że wcześniej się nie znali, nie grali razem, a nawet nie mieli ze sobą próby. A stworzyli coś zupełnie niewiarygodnego i cudownego.

Gość to  niewidomy pianista, wokalista. Laureat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko” (podczas koncertu finałowego, na krakowskim Rynku Głównym, wystąpił w duecie z Katarzyną Nosowską). Od tamtego czasu koncertuje, komponuje, tworzy aranżacje i pokazuje to, co w muzyce jest najpiękniejsze – dzieli się z publicznością bogactwem swoich emocji. Gra również w spektaklach teatralnych: Ewelina Marciniak trzykrotnie zaprosiła artystę do reżyserowanych przez siebie przedstawień. Jego role to: On w sztuce Gałgan (Wrocławski Teatr Współczesny), postać w spektaklu Odys (Teatr Polski w Poznaniu), Stańczyk w spektaklu Stańczyk. Musical (Teatr Rozrywki w Chorzowie). W ankiecie miesięcznika „Teatr” –  Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi w sezonie 2017/2018 otrzymał nominację w kategorii „najlepsza rola męska” za rolę Stańczyka w spektaklu Stańczyk.  Za tę samą rolę otrzymał Nagrodę Artystyczną Złota Maska 2019. Grzegorza poza śpiewem interesuje gra na perkusji.

Organizatorzy na dowód na to, że muzyka jest najlepszym środkiem do pełnej integracji – zaprosili do wspólnego występu wirtuoza perkusji – Krzysztofa Nowakowskiego). Trzeba przyznać, że razem Grzegorz Dowgiałło i Krzysztof Nowakowski na estradzie stworzyli coś pięknego, co warto było posłuchać i przeżyć. Dlatego nikt nie widział żadnej niepełnosprawności tylko kunszt, talent i artyzm. I o to właśnie chodzi – widzieć człowieka i jego wartość, a nie koncentrować się na jego brakach.

Gospodarze na zakończenie corocznego wydarzenia zapraszali każdego chętnego na wszystkie punkty XI Knurowskich Dni Integracji, które od czwartku do niedzieli jest całe mnóstwo.

Organizatorzy zachęcali nie tylko do uczestniczenia w zaplanowanych wydarzeniach, ale także prosili o naprawdę „szeroko otwarte oczy”, aby móc zauważyć osoby, które potrzebują naszej troski i pomocy. Często wystarczy tak niewiele: jeden telefon, podanie ręki, dobre słowo, serdeczna rozmowa czy też szczery uśmiech, aby zachęcić niepełnosprawnych do wyjścia z domu. Dni integracji mają, być szansą na ułatwienie wykonania tego pierwszego kroku.

Beata Nartowska i  Tomasz Rzepa –  wspomnieli też o foyer, gdzie po oficjalnej gali będzie szansa porozmawiać z gośćmi i nacieszyć się swoją obecnością oraz poczęstować się małą przekąską.

Podsumowując – podczas tegorocznych Dni Integracji, jak i w czasie poprzedniego dziesięciolecia uświadomiliśmy wszyscy sobie, że nie tylko osoby zdrowe mogą mnóstwo ofiarować niepełnosprawnym, ale i niepełnosprawni mogą sobą „ubogacić” wszystkich wokół.  I ten niezaprzeczalny fakt starajmy się zawsze i wszędzie „pielęgnować” w kolejnych latach naszego życia.

Relacja: Agnieszka Łyko

 

Jako pierwsza wystąpiła 17 letnia artystka – Patrycja Błach

Szymon Wasiłowicz

Przekazanie symbolicznego KLUCZA do bram MIASTA

W ramach Knurowskich DNI INTEGRACJI rozstrzygany jest konkurs Knurów Dobre Przykłady
instytucje i osoby prywatne wpisujące się w charakter tego Konkursu:

Występ Aleksandry Orłowskiej

Pianista Grzegorz Dowgiałło i Krzysztof Nowakowski

zakończenie

Knurów: XI Knurowskie Dni Integracji