Knurów: Coraz więcej włamań do mieszkań – jak się przed tym uchronić?

0
494

W związku z odnotowaniem w ostatnich tygodniach wzrostu włamań do domów i mieszkań w naszych gminach jak również całym powiecie gliwickim. Policjanci Komisariatu Policji w Knurowie zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców o czujność i wzajemną kontrolę.

Ponadto z uwagi, iż większość włamań czy usiłowania włamań odbywały się zuchwale „w biały dzień” prosimy wszystkich mieszkańców, którzy posiadają jakąkolwiek wiedzę na temat ostatnich tego typu zdarzeń, która to mogłaby się przyczynić do identyfikacji sprawcy/ców o przekazanie tych informacji funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Knurowie.

Informujemy, iż włamywacze ostatnio wykorzystują różne ulotki pozostawione pod drzwiami, wkładają między drzwi a futrynę patyczki/zapałki co ma na celu sprawdzenie przez włamywaczy czy w danym mieszkaniu przebywają mieszkańcy.

W ramach przeciwdziałania ponownym zdarzeniom tego typu chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom kilka podstawowych zasad, które mogą ochronić nasz dom przed ewentualnym włamaniem w trakcie naszej nieobecności:

– POINFORMUJ SĄSIADA O TWOJEJ NIEOBECNOŚCI

W ten sposób sąsiad widzący w mieszkaniu włączone światło lub słyszący jakieś odgłosy wiedząc, że nie powinno Cię być w domu może powiadomić Policję o ewentualnym włamaniu do mieszkania. Takie zgłoszenie uchroni twoje mienie przed kradzieżą a dodatkowo przyczyni się do zatrzymania sprawcy tego czynu. Pamiętaj aby o swojej nieobecności informować tylko zaufanego sąsiada.

– POPROŚ SĄSIADA O DOGLĄDANIE DOMU

Ten sposób nic nie kosztuje, a może uchronić Cię nie tylko od włamania, ale również od poniesionych kosztów w przypadku usuwania niespodziewanych awarii tj. pęknięcie rury pionu wodnego. Pamiętaj jednak, by klucze przekazać osobiście i wybrać osobę zaufaną którą dobrze znasz.

– UPOZORUJ OBECNOŚĆ

W tracie dłuższej nieobecności pozostawienie włączonego światła nie ma sensu. Zarówno w związku z narażeniem siebie na wysokie rachunki, ale również może być wskazówką dla potencjalnego włamywacza, że skoro całą dobę świeci się światło to widocznie nikogo nie ma w domu. Dobrym sposobem jest poproszenie członków rodziny lub dobrych znajomych, aby od czasu do czasu pobrali twoją pocztę z skrzynki, podlali kwiaty, przewietrzyli dom lub pobyli troszkę dużej upozorowując Waszą obecność.

– BĄDŹ CZUJNY I OBSERWUJ SWOJE OTOCZENIE

W ten sposób możesz zauważyć dziwnie zachowujące się osoby. Twoją uwagę powinna przede wszystkim zwrócić osoba, która obserwuje budynki, czy włóczy się będąc w klatce, zagląda na wszystkie drzwi. Takim zachowaniem możesz uchronić swojego nieobecnego sąsiada.

Info: Policja Knurów