InformacjeKnurów

Knurów: 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu…

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej na jego temat. Autyzm dziecięcy jest całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną. Społeczeństwo może pokazać solidarność z osobami autystycznymi oraz ich opiekunami. Symbolem tej solidarności jest kolor niebieski. Wszelkie instytucje, firmy i urzędy, które wyrażają chęć solidaryzowania się z nimi organizują niebieskie iluminacje świetlne na budynkach swoich siedzib. Pracownicy różnych instytucji w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu ubierają się na niebiesko, pokazując tym samym, że są wrażliwi społecznie i są solidarni z osobami autystycznymi.

Pokażmy, że wszyscy jesteśmy jedną wspólnotą i załóżmy coś niebieskiego. Dajmy przykład, pokazując tym samym, że los osób dotkniętych autyzmem nie jest nam obojętny!

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Knurowie obejmuje opieką dzieci i młodzież z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi – autyzmem wczesnodziecięcym, autyzmem atypowym, Zespołem Aspergera. Wiemy, że opieka nad dzieckiem autystycznym jest wyzwaniem dla całej rodziny, dlatego oprócz diagnozy, oferujemy wsparcie.

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD – 10 osoby te prezentują nieprawidłowości w obszarach:

interakcji społecznych – problemy z inicjowaniem i podtrzymywaniem relacji, trudności z podążaniem za zainteresowaniami innych osób, brak dzielenia się swoimi zainteresowaniami, trudności w rozumieniu uczuć i mówieniu o uczuciach,

komunikacji – brak naprzemienności w dialogu i zabawie, krótki, pobieżny kontakt wzrokowy, trudności z odczytywaniem mimiki, tonu głosu, gestów, rozumieniem żartów, aluzji, metafor i treści abstrakcyjnych, występuje echolalia, dosłowne rozumienie sytuacji, agramatyzmy,

stereotypowych zachowań, zainteresowań i wzorców aktywności – przywiązanie do rutyny, trudności z adaptacją do nowych warunków, nietypowe przywiązanie do zabawek, obiektów, zainteresowanie wąską dziedziną wiedzy, stereotypie ruchowe i autostymulacje.

info: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Knurowie