GliwiceKronika policyjna

KMP Gliwice: Wykroczenie czy egocentryzm na drodze?

Wyjeżdżamy z drogi podporządkowanej albo stoimy z zamiarem skrętu w lewo i widzimy auto jadące drogą z pierwszeństwem przejazdu. Czekamy. Samochód nadjeżdża, zrównuje się z naszym i tu… zaskoczenie. Kierowca nie jedzie prosto, ale wykonuje manewr skrętu i dopiero teraz włącza kierunkowskaz… A w tym czasie skrzyżowanie mogły opuścić, i płynnie przejechać, dwa lub trzy inne pojazdy. Jakże częste sytuacje na naszych drogach!

Tego typu zachowania kierowców, którzy ewidentnie nie znają podstawowej zasady używania kierunkowskazów, utrudniają płynny ruch, powodują korki i nerwowość innych kierujących. Pośrednio wytworzona zła atmosfera podnosi agresję prowadzących pojazdy, zmusza ich do nadrabiania straconego czasu poprzez szybszą jazdę, a to z kolei jedna z przyczyn wypadków.

Prosimy o refleksję: czy aby sami nie łamiemy przepisów, których uczono nas podczas kursu na prawo jazdy? Użycie kierunkowskazu powinno być zapowiedzią zamiaru wykonania skrętu!

Pamiętaj: sygnalizuj Zamiar wykonania jakiegoś manewru, a nie to, że go wykonujesz. Włączenie kierunkowskazu dopiero w trakcie skręcania lub zmieniania pasa ruchu jest już zbędne, bo wszyscy i tak widzą, co robisz. Podobnie czyń, gdy zamierzasz wyprzedzać. Włącz kierunkowskaz przed rozpoczęciem tego manewru! Będzie to sygnał dla kierowców jadących z tyłu, że za chwilę zmienisz pas i nie można cię wyprzedzać.

Nieprawidłowe sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru jest błędem, który często kosztuje, i nie mówimy tu o 200-złotowym mandacie, lecz skutkach, jakie może wywołać takie zachowanie, czyli kolizjach i wypadkach.

Info: KMP Gliwice