KMP Gliwice: Kierowca ciężarówki nie mógł wyhamować

0
608

Dziś około godziny 8.00 na ul. Rybnickiej w Nieborowicach doszło do wypadku drogowego. 41-letni kierowca ciężarówki marki Scania, podczas hamowania za poprzedzającym go pojazdem, utracił panowanie nad kierownicą i zjechał na przeciwległy pas, gdzie doprowadził do zderzenia z autobusem. Obrażeń doznał 67-letni kierowca małego autobusu, który został przetransportowany do szpitala.

Czy tego typu wypadków można uniknąć?
Wypadki zapewne będą zdarzać się zawsze, ale możemy zminimalizować ich liczbę, co uda się, gdy kierowcy uświadomią sobie, że trzymanie dystansu to ich komfort i bezpieczeństwo.

Szczególnie na autostradach i drogach szybkiego ruchu nietrzymanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu może skutkować tragicznym wypadkiem. Prędkość autostradowa i zbyt mały dystans to w przypadku hamowania śmiertelna pułapka. Jeśli nie będzie wystarczająco dużo miejsca, kierujący nie wyhamuje i uderzy w samochód jadący z przodu.

Pamiętajmy także o przyjęciu zasady trzymania właściwego odstępu w mieście. Niezachowanie odstępu i najechanie na tył innego auta to najczęstsza przyczyna stłuczek w ruchu ulicznym.

Zachowanie odstępu jest bardzo ważne na drogach szybkiego ruchu, bowiem istnieje ryzyko uderzenia w poprzedzający samochód z ogromną prędkością.

Co na ten temat mówią przepisy?

⁃ Kierujący pojazdem jest obowiązany: utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

⁃ Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Mówiąc inaczej: gdy jedziesz 100 km/h, zachowujesz od poprzedzającego samochodu odległość co najmniej 50 metrów, a gdy jedziesz 140 km/h – minimalna odległość wynosi 70 metrów.
Tę prostą zasadę warto stosować nie dlatego, że tak mówią przepisy, ale dla własnego dobra.

 

info: kmp gliwice

foto: czytelnicy