KMP Gliwice: Karta rowerowa – trwają egzaminy

0
379

Karta rowerowa – trwają egzaminy

Policjanci z gliwickiej drogówki pomagają w przeprowadzeniu „sesji egzaminacyjnej” najmłodszych uczestników ruchu, czyli egzaminowaniu młodych rowerzystów, pragnących samodzielnie poruszać się jednośladami po drogach publicznych. Upoważnia do tego karta rowerowa.

 

Przypomnijmy: karta rowerowa uprawnia do poruszania się rowerem i hulajnogami elektrycznymi dzieciom i młodzieży od 10. do 18. roku życia. Dyrektorzy szkół podstawowych mają obowiązek przeprowadzenia szkolenia oraz egzaminu teoretycznego i praktycznego (pomagają w tym policjanci). Karta jest dla dzieci bezpłatna.

 

Dyrektorzy szkół zapraszają funkcjonariuszy nie tylko po to, by pomagali podczas egzaminowania, ale także na spotkania z uczniami, które są okazją, by pogłębić wiedzę praktyczną z obszaru bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego.

 

Nasi policjanci mogą pomóc w przeprowadzeniu egzaminów, ale nie oznacza to, że ich obecność jest obligatoryjna. W szkołach podstawowych zwykle to nauczyciele techniki i informatyki kształcą uczniów w zakresie przepisów ruchu. Mogą oni też samodzielnie przeprowadzać testy na kartę rowerową. W myśl Ustawy o kierujących pojazdami, wyznaczeni nauczyciele – instruktorzy przechodzą właściwe szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

 

Przypominamy, że egzaminy na kartę rowerową, oprócz dyrektorów szkół, po uprzednim umówieniu, przeprowadzają także wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego (w naszym rejonie najbliższe znajdują się w Rybniku i Katowicach).

 

Na zdjęciach młodzi cykliści ze Szkoły Podstawowej numer 39 w Gliwicach.

info: kmp gliwice