KMP Gliwice: Gliwiczanin pomógł policjantom w zatrzymaniu ściganego
Osoby interweniujące w obronie porządku chronionego prawem, podejmujący tzw. obronę konieczną (interwencyjną), czyli przed bezpośrednim i bezprawnym zamachem skierowanym przeciwko cudzemu dobru prawnemu, mają taką samą ochronę, jaką kodeks karny przewiduje dla funkcjonariuszy publicznych. Atak na osobę podejmującą taką interwencję – w sensie prawnym – traktowany jest jak atak na policjanta czy prokuratora.
Coraz częściej obserwujemy sytuacje, w których ludzie nie pozostają bierni. Załączony filmik pokazuje, jak obywatel, odruchowo, podejmuje interwencję. W tym przypadku na pochwałę zasługuje pracownik ochrony, który, oczekując na autobus, spostrzegł uciekającego przez policjantami mężczyznę i instynktownie ruszył funkcjonariuszom z pomocą, odcinając drogę ucieczki ściganemu.
20 kwietnia br. policyjny patrol z V Komisariatu Policji w Gliwicach, w rejonie skrzyżowania ulic Sikorskiego i Tylnej, spostrzegł poszukiwanego. Ten, zorientowawszy się, że został rozpoznany, zaczął uciekać. Wspólna akcja policjantów i mieszkańca Gliwic skończyła się skutecznym zatrzymaniem.
Przypominamy zatem: jeżeli obywatel wystąpi w obronie porządku prawnego, tak jak w prezentowanej sytuacji, lub w obronie kogoś napadniętego czy niszczonego przez wandala samochodu, to w przypadku, gdy sprawca, na skutek podjętej obrony koniecznej interwencyjnej, uderzy interweniującego albo w inny sposób naruszy jego nietykalność cielesną, będzie dodatkowo odpowiadał z art. 221 par. 1 kk za naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego, co jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.
Info: KMP Gliwice