GliwiceKronika policyjna

KMP Gliwice: Akcja profilaktyczna na przejazdach kolejowych

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Gliwice, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz kolejowego pionu (Sekcja Eksploatacji), przeprowadzili dziś kilkugodzinną akcję profilaktyczną na przejazdach kolejowych w obrębie Łabęd. W ramach ogólnopolskiej akcji Bezpieczny Przejazd nie tylko nadzorowali bezpieczeństwo ruchu kołowego w obrębie skrzyżowania z linią kolejową, ale informowali też kierujących o zasadach bezpieczeństwa w takich miejscach.

W profilaktycznej kampanii społecznej „Bezpieczny piątek!” przedstawicielom linii kolejowych towarzyszyli policjanci z drogówki. Wraz z funkcjonariuszami SOK informowali kierowców, rowerzystów i pieszych o zasadach bezpieczeństwa przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych. Dodatkowo rozdawali informatory, zawierające zasady bezpieczeństwa.

O zagrożeniach, związanych z nieostrożnością (często połączoną z brawurą kierowców) przy przekraczaniu skrzyżowań z liniami kolejowymi, przypomina ogólnopolska akcja „Zatrzymaj się i żyj!”, której współorganizatorem jest policja.

Jak wskazują statystyki, aż 97 proc. wypadków na przejazdach spowodowanych jest nieostrożnością kierowców. Zdarza się, że kierujący, widząc opuszczone szlabany i migające czerwone światło sygnalizatora, decyduje się na ominięcie zapór oraz wjazd, często pod nadjeżdżający pociąg. W zderzeniu z lokomotywą praktycznie żaden samochód nie ma szans. Dlatego wypadki na przejazdach, choć nie aż tak liczne, należą do najtragiczniejszych…

Pociąg nie zatrzyma się natychmiast – przybliżona długość hamowania składu towarowego przy prędkości 50 km/h to kilometr, pociąg pośpieszny, jadący z prędkością 120 km/h, potrzebuje na wyhamowanie już 1,5 km…

Mając powyższe na uwadze, apelujemy do kierowców o rozwagę. Ty możesz nacisnąć pedał hamulca przed przejazdem i upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg. Natomiast nie będziesz miał już możliwości wykonania jakiegokolwiek manewru, gdy twój samochód wraz z twoimi bliskimi trafi pod koła pociągu. Im już życia nie zwrócisz. Pamiętaj o tym…

Info: KMP Gliwice