akcje charytatywnekatowiceRegion

Katowice: Zbadaj swoją wątrobę w ten weekend

Zbadaj swoją wątrobę w ten weekend

 

Bezpłatna akcja profilaktyczna w Centrum Medycznym Pratia w Katowicach

 

 

Według różnych szacunków niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) dotyka 20-23% dorosłych Polaków. Nie daje ona charakterystycznych objawów, jednak na jej gruncie może rozwinąć się groźne zapalenie, a nawet rak. Chorobę najczęściej rozpoznaje się przypadkowo, dlatego już w ten piątek i sobotę (8 i 9 kwietnia 2022 r.) Centrum Medyczne Pratia zaprasza osoby znajdujące się w grupie ryzyka na bezpłatne badanie FibroScanem i konsultację lekarską.

 

Kto jest narażony na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby?

 

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby najczęściej występuje u osób, które nie nadużywają alkoholu, jednak chorują na otyłość lub nadwagę, cukrzycę, mają podwyższony poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów oraz nadciśnienie tętnicze.  Do głównych przyczyn rozwoju tej choroby zalicza się przede wszystkim dietę wysokokaloryczną, bogatą w węglowodany i tłuszcze nasycone oraz siedzący tryb życia, co w konsekwencji prowadzi do nadwagi i otyłości. NAFLD jest chorobą, która  w przypadku agresywnej postaci może prowadzić do postępującego zwłóknienia, zapalenia, a w konsekwencji marskości czy raka wątroby. Najczęściej jest rozpoznawana przypadkowo, ponieważ na wczesnych etapach nie daje wyraźnych symptomów. Właśnie z tego względu kluczowa jest diagnostyka – objaśnia dr Elżbieta Błach, która udzielać będzie porad podczas nadchodzącej akcji profilaktycznej w Katowicach.

 

Kto może wziąć udział w akcji?

 

Z bezpłatnego badania metodą nieinwazyjną za pomocą aparatury FibroScan, której dostępność w Polsce jest w dalszym ciągu bardzo ograniczona, mogą skorzystać osoby powyżej 40 roku życia ze stwierdzoną nadwagą lub otyłością, które:

mają podwyższone próby wątrobowe,
u których w badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono stłuszczenie wątroby,
mają czynniki ryzyka metabolicznego (zwiększony obwód talii, podwyższone stężenie glukozy, lipidów we krwi)
mają podwyższoną aktywność AlAT o niejasnej przyczynie

 

W ramach udziału każdy pacjent przejdzie bezpłatne badanie, którego standardowy koszt to około 270 złotych. Wizyta obejmuje także konsultację medyczną. Akcja odbędzie się w dniach 8 i 9 kwietnia w Centrum Medycznym Pratia przy ulicy Dąbrówki 13 w Katowicach. Ośrodek prowadzi zaawansowane prace badawcze, zapewniając pacjentom dostęp do innowacyjnych terapii chorób wątroby.

 

Medycyna ma obecnie do zaproponowania nowe metody leczenia stłuszczeniowego zapalenia wątroby.To podstępna choroba, dlatego jeśli choć raz nasze wyniki wykazały podwyższone próby wątrobowe, nie warto czekać. Należy jak najszybciej ustalić ich przyczynę. Akcja profilaktyczna Pratia to wyjątkowa szansa na bezpłatne skorzystanie z trudno dostępnych i kosztownych badań nieinwazyjnych – podkreśla dr Błach.

 

*          *          *          *          *

Akcja Profilaktyczna Pratia w Katowicach

 

Kiedy?

Gdzie?

Jak się zapisać?

 

8.04.2022 r.
od 13:00 do 20:00

 

9.04.2022 r.
od 9:00 do ostatniego pacjenta

 

Centrum Medyczne Pratia

ul. Dąbrówki 13
(wejście od ul. Opolskiej)

Katowice

 

Telefonicznie:

32 746 25 00

502 278 782

512 491 408

SMS:
502 278 782

512 491 408