Ciekawostki z ...katowice

Katowice: Otwarto Muzyczny Tunel w przejściu między Mariacką a Wojewódzką

Muzyczny tunel, czyli instalację artystyczno-dźwiękową, otwarto 20 grudnia (w środę) w przejściu podziemnym w centrum Katowic. Swoim wyglądem i działaniem nawiązuje do kultury miasta oraz przyznanego Katowicom tytułu Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki.

Założeniami projektu było stworzenie w łączącym ul. Tylną Mariacką i Wojewódzką przejściu podziemnym pod torami kolejowymi instalacji artystycznej nawiązującej do dźwięku.

W tym celu wykonano instalację z rur PVC, które, zwisając, mają przypominać falę dźwiękową rozchodzącą się w przestrzeni miejskiej, z jednoczesnym wykorzystaniem kolorowego oświetlenia.

Nawiązanie jest do muzyki, ponieważ tu kręcono +Skazanego na bluesa+, tutaj ludzie przychodzą grać na gitarze, więc kolorowe oświetlenie, które znajduje się w przejściu podziemnym, stworzono dla tych ludzi swego rodzaju scenę.

Instalacja może także angażować przechodniów – przechodząc przez tunel, mają okazję do wprawienia w ruch zwisających rur, powodując obijanie się ich o siebie, co wydobywa z nich dźwięk.