Katowice: Ekumeniczna Droga Krzyżowa
22 marca ulicami Katowic przejdzie ekumeniczna Droga Krzyżowa. W tym roku w nabożeństwo włączą się chrześcijanie innych wyznań, a trasa będzie wiodła „od katedry do katedry”.
Odprawiana tradycyjnie w piątek przed Niedzielą Palmową na ulicach Katowic Droga Krzyżowa w tym roku przybrała ekumeniczny charakter z inicjatywy abp. Adriana Galbasa. Szczegóły przebiegu nabożeństwa ustalono we współpracy z biskupem Kościoła ewangelicko-augsburskiego Marianem Niemcem, który zaproponował trasę „od katedry do katedry”. W wydarzeniu wezmą udział wierni Kościołów katolickiego i ewangelicko-augsburskiego, a także innych wyznań chrześcijańskich.
Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00 wkatedrze Chrystusa Króla. Uczestnicy przejdą ulicami:Wita Stwosza, Jagiellońską, Francuską, Wojewódzką, Przemysłową, Graniczną, Krasińskiego, Damrota, Warszawską. Zakończenie zaplanowano w ewangelickiej katedrze ZmartwychwstaniaPańskiego przy ul. Warszawskiej.
Po zakończeniu Drogi Krzyżowej wierni Kościoła katolickiego będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (Kościół Mariacki).
W zaproszeniu do udziału Drodze Krzyżowej ulicami Katowic skierowanym do wiernych abp Adrian Galbas napisał: „W tym roku nabożeństwo to pragniemy przeżywać w duchu ekumenicznej jedności z naszymi Siostrami i Braćmi z innych wyznań chrześcijańskich. Wspólnie chcemy prosić Boga przede wszystkim o dar pokoju. Pobożną modlitwą pragniemy objąć także wszystkie nasze codzienne sprawy, zwłaszcza te, które są źródłem rozmaitego niepokoju, bólu i cierpienia”.
Rozważania, które zostaną odczytane podczas Drogi Krzyżowej, przygotowuje wspólnota katolicka. Krzyż pomiędzy poszczególnymi stacjami poniosą wierni katowickich parafii katolickich i Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz harcerze.
Organizując razem modlitewne wydarzenie,wspólnoty chrześcijańskie podkreślają to, co je łączy. Wspólnie przeżywana wiara, której centrum stanowią męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, jest fundamentem jednoczącym wszystkich chrześcijan. W wielu tradycjach istnieją także podobieństwa na poziomie praktyk religijnych, np. te same pieśni pasyjne śpiewane są we wspólnotach katolickiej i ewangelicko-augsburskiej.
Inicjatywa wpisuje się w szereg wydarzeń ekumenicznych podejmowanych w archidiecezji katowickiej, które nie ograniczają się do spotkań odbywających się w styczniu w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Po raz pierwszy ekumeniczną formułę Drogi Krzyżowej zatwierdził w 2007 roku papież Benedykt XVI. Wcześniej podobnym nabożeństwom przewodniczył Jan Paweł II. W Polsce od kilku lat Drogę Krzyżową o charakterze ekumenicznym organizuje archidiecezja łódzka.
info: archidiecezja katowicka