Czerwionka-LeszczynyInformacjekatowiceKultura i rozrywkaMiasto i Gmina Czerwionka-LeszczynyRegion

Katowice/Czerwionka-Leszczyny: Spotkanie promujące publikację i projekt „Pamiętniki Kobiet z rodzin górniczych”

8 lutego w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbędzie się spotkanie promujące publikację i projekt „Pamiętniki Kobiet z rodzin górniczych”.

W spotkaniu wezmą udział: pomysłodawczyni i koordynatorka projektu dr Moniką Glosowitz oraz Celina Bluszcz i Magdalena Gościniak, bohaterki projektu.

„W „Pamiętnikach kobiet z rodzin górniczych” wybrzmiewają konkretne głosy, których nikt nie komentuje, nie zagaduje, nie opisuje, nie tłumaczy w imieniu autorek. Głosy te dopowiadają się nawzajem, oświetlają, powtarzające się doświadczenia wybrzmiewają jak refreny, przykuwając naszą uwagę w miejscach wspólnych przeżyć, akcentując elementy historii zbiorowej. Afirmowana jest w tych opowieściach przede wszystkim siła kobiet, ich sprawczość i solidarność w obliczu gospodarczych, społecznych, narodowościowych, etnicznych tragedii, zapaści i konfliktów.” – przekonuje we wstępie do książki Monika Glosowitz.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Cykl portretów wykonała fotografka Karolina Jonderko.

Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny.

Termin spotkania: 8 lutego 2024 r., godz. 18.00
Miejsce: Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice.

Wstęp wolny

Info: MiG Czerwionka-Leszczyny