Jak sprawdzić, czy power bank jest naładowany?
Powerbanki są bardzo powszechnie kupowanymi urządzeniami ze względu na swoją użyteczność w obecnych czasach, w których nikt nie wychodzi z domu bez swojego telefonu. Na pewno każdemu choć raz przydarzyła się sytuacja, w której smartfon nagle się rozładował i nie było możliwości naładowania go. Aby uniknąć podobnych zdarzeń, zaczęto produkować powerbanki, lepszej lub gorszej jakości. Niestety energia z urządzenia nie jest nieograniczona i też trzeba go naładować. Kiedy wiadomo, że pora podłączyć powerbanka do ładowania oraz kiedy wiadomo, że jest już w zupełności naładowany, aby nie przedłużać cyklu jego ładowania?
Jak sprawdzić stan naładowania power banka?
Zacznijmy może od tego, czemu właściwie nie należy przeładowywać tych urządzeń, ponieważ wiedza ta również jest istotna.
Niepotrzebne wydłużanie cyklu ładowania powerbanków skraca jego żywotność, z tego powodu, że dochodzi do przegrzewania się urządzenia. Przy zwiększonej temperaturze bateria traci swoją wydajność.
Niektóre powerbanki są już wyposażone w tak zwaną ochronę zasilania, dzięki której akumulator przestaje się ładować w momencie osiągnięcia pełnej pojemności. Jednak urządzenia nieposiadające tej funkcji, narażone są na przeładowania, które skutkować mogą wybuchem. Dlatego ważne jest, aby urządzenia elektroniczne kupować od sprawdzonych producentów, a nie chińskie podróbki, w których może zdarzyć się, że nawet nie będzie jak sprawdzić stan naładowania powerbanku, przez co będą większe szanse na wybuch urządzenia.
Jak sprawdzić poziom naładowania powerbanka?
Po czym właściwie sprawdzić, kiedy power bank jest naładowanycałkowicie? Jest to bardzo proste, ponieważ większość z urządzeń posiada wskaźnik z diodami LED. Po podłączeniu do zasilania powinna świecić się jedna dioda, która świadczy o rozładowaniu powerbanka. Gdy akumulator jest w pełni naładowany, powinny świecić się wszystkie diody, znajdujące się na urządzeniu. Diody zaczynają zapalać się stopniowo, pokazując tym samym aktualny poziom naładowania.
Jak sprawdzić poziom naładowania power banku, kiedy diody są uszkodzone?
Czasem występują takie sytuacje, że dochodzi do uszkodzenia wskaźnika, przez co trudniej jest sprawdzić stan naładowania. Tak naprawdę wtedy trzeba mniej więcej pilnować czasu ładowania się urządzenia.
Należy je całkowicie rozładować, a następnie sprawdzić w instrukcji obsługi ile powinno się ono ładować, aby osiągnęło pełny poziom baterii. Wówczas powerbank trzeba ładować tyle czasu, ile podane zostało przez producenta w instrukcji. Najlepiej ustawić sobie budzik w telefonie, aby wiedzieć, że pora odłączyć urządzenie od ładowania, aby nie doszło do przegrzania.
Jak powinno się prawidłowo ładować powerbank – zasady
Może kogoś zdziwić to, że istnieją zasady ładowania tego urządzenia, ale mimo wszystko warto jest się ich przestrzegać, aby mieć gwarancję dłuższej żywotności i lepszej wydajności powerbanka:
Warto pamiętać też jak odpowiednio powinno się przechowywać powerbanki. Nie lubią one ekstremalnych temperatur, dlatego najkorzystniejsze są temperatury pokojowe oraz suche i zacienione miejsca. Jego poziom naładowania powinien sięgać około 50%.
Zasady ładowania powerbanków tyczą się również ładowania innych baterii, dlatego warto jest ich się stosować. Niesprawna ładowarka lub kabel mogą spowodować awarie urządzenia.
Wyposażając się w powerbanki, warto również rozejrzeć się za innymi akcesoriami do telefonu. Etui na telefon Oppo A15, będzie świetnie się sprawdzało, a także nie będzie przeszkadzało podczas ładowania smartfonu powerbankiem.