GZM: Rower metropolitalny. Trwa dialog konkurencyjny z wykonawcami

0
506

W przyszłym roku ma powstać w Metropolii jedna z największych wypożyczalni rowerów miejskich w Europie. Ma usprawnić codzienne podróże mieszkańców. Obecnie trwa dialog konkurencyjny, który zakończy się podpisaniem umowy z wykonawcą. Dzisiaj (6 kwietnia) zaczyna się faza rozmów z dwoma firmami zakwalifikowanych do udziału w tym postępowaniu.

W czerwcu ub. roku Metropolia ogłosiła nabór do dialogu konkurencyjnego, który zakończy się podpisaniem umowy z wykonawcą. Jest to tryb postępowania dwuetapowy. W pierwszym etapie wykonawcy złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Teraz rozpoczyna się dialog z dwoma zakwalifikowanymi firmami- CityBike Global S.A. oraz Nextbike GZM Sp. z o.o. Po jego zakończeniu złożą one  oferty. Charakterystycznym elementem tego trybu jest fakt, że dokładne opisanie przedmiotu zamówienia przez zamawiającego następuje dopiero po ukończeniu dialogu z wykonawcami.

– Dialog ma na celu rozpoznanie możliwości rynku. Pozwoli na dopracowanie warunków zamówienia- mówi Paweł Krzyżak, zastępca dyrektora Departamentów Projektów i Inwestycji Górnosląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.

W ten sposób określimy m.in. zakres i długość trwania umowy z przyszłym operatorem, ostateczne parametry rowerów i stacji, warunki serwisowania rowerów, zasady relokacji oraz organizację długoterminowego najmu rowerów ze wspomaganiem elektrycznym oraz rowerów niestandardowych- tłumaczy Paweł Krzyżak.

Po zakończeniu dialogu konkurencyjnego, który powinien potrwać do maja, zakończeniu procedury zamówienia publicznego i podpisaniu umowy z operatorem systemu, dostawa pierwszych rowerów będzie możliwa w pierwszej połowie 2023 roku.

W systemie Roweru Metropolitalnego wypożyczalnie będą działały przez cały rok, do dyspozycji ma być ok. 8 tys. rowerów IV generacji tzw. smart bike. Stojaki będą zlokalizowane nawet co kilkaset metrów, czyli średnio o połowę bliżej niż teraz. Dodatkowo utworzona zostanie długoterminowa wypożyczalnia rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Można je będzie pożyczać na tydzień, miesiąc, cały sezon, a nawet rok. Planuje się także integrację systemu płatności za wypożyczenie rowerów z systemem płatności komunikacji miejskiej. Oznacza to, że w przyszłości za pomocą jednej aplikacji będziemy mogli kupić bilet na komunikację miejską i uzyskać dostęp do roweru miejskiego.

info: metropoliagzm.pl