Gmina Gierałtowice i wielkanocne tradycje
Tak tu było od zawsze, jak przystało na tradycjonalistów którymi z pewnością jesteśmy my Ślązacy dodaje pani Beata Nitsze – Główny Specjalista działu organizacyjnego – Gminnego Ośrodka Kultury Gierałtowice.
kiermasz świąteczny – to także tradycja;
Święta Bożego Narodzenie i te Wielkanocne przeżywamy szczególnie uroczyście, wiąże się to z pewnością z rodzinnym klimatem tych świąt. Obserwujemy mówi pani Beata, że od kilku lat, co nas ogromnie cieszy wzrasta zapotrzebowanie na organizowanie tego typu imprez. Z roku na rok na naszych kiermaszach przybywa wystawców i gości którzy przybywają do nas z odległych miast i miejscowości.
Do tradycji należy także to, wspomina pani Beata, że co roku Ośrodek Kultury mający swoją siedzibę w Gierałtowicach, organizuje kiermasz w innym sołectwie. Dzięki życzliwości proboszcza parafii pod wezwaniem św. Urbana, mogliśmy tegoroczny kiermasz zorganizować w Paniówkach.
W tym roku zapowiedziało swoją obecność 20 wystawców. Dużym powodzeniem cieszą się wyroby rękodzielnicze. Z radością obserwujemy dodaje pani Beta, iż nawet prezenty wielkanocne które tradycyjnie na Śląsku przynosi ,,zajączek” coraz chętniej kupowane są od miejscowych artystów. Na naszym kiermaszu wspominają panie z Gminnego Ośrodka Kultury nie zabrakło również tradycyjnych świątecznych wypieków, a nasze stoisko to niespodzianki wykonane rękami naszych dzieciaków i ich rodziców.
Wielkanocne kiermasze to nie tylko możliwość zakupu świątecznych prezentów, można także na miejscu podziwiać pracę artystów podczas tworzenia swoich małych dzieł sztuki. Na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich Gierałtowice, pani Joanna Urbanik znana śląska kroszonkarka, dawała lekcje zdobienia (kroszenia) jajek wielkanocnych.
Technika którą posługuje się pani Joanna polega na skrobaniu skorupki jajka specjalnymi ostrzami, którymi są różnej średnicy bardzo ostre wiertła dentystyczne. Kraszanki pani Joanny znane są niemal we wszystkich krajach Europy a zawędrowały nawet za ocean.
Podczas trwającego kiermaszu ogłoszone zostały wyniki na najokazalszą i najpiękniejszą palmę wielkanocną. Są one nieco skromniejsze aniżeli te które możemy podziwiać w innych regionach kraju. Na Śląsku święciło się w większości rejonów bardzo skromne wiązanki leszczyny.
W kategorii indywidualnej osób dorosłych;
I miejsce zdobyła Urszula Dreja
W kategorii indywidualnej dzieci i młodzieży;
I miejsce – Wiktoria Metz
wyróżnienia otrzymali;
Karolina Pyrgiel, Angelika Nieradzik, Paulina Piguła
Prace zespołowe
I miejsce Monika i Maria Karczmarz
Wyróżnienia zespołowe;
Świetlica GOK Gierałtowice. Świetlica ZSP – Gierałtowice
Relacja : Tadeusz Puchałka