Ciekawostki z ...Informacje

Kolejna okazja do „doktoratu wdrożeniowego” pod skrzydłami Politechniki Śląskiej – jednej z najlepszych uczelni w Polsce.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło kolejny konkurs na realizację doktoratu w ramach projektu o nazwie „doktorat wdrożeniowy”. To już kolejna edycja projektu, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Będzie to też kolejna okazja dla Politechniki Śląskiej aby powtórzyć sukces z zeszłego roku i zgłosić największą ilość doktoratów w Polsce.

W ogłoszonym właśnie komunikacie Ministerstwo Edukacji i Nauki ustanowiło kolejną, piątą już edycję programu „Doktorat wdrożeniowy” i ogłasza nabór wniosków. Głównym celem projektu „Doktorat wdrożeniowy” jest utworzenie warunków sprzyjających nawiązaniu ścisłej współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym, a środowiskiem z branży gospodarczej. W ramach uczestnictwa w projekcie jest możliwość uzyskania stopnia naukowego doktora z równoczesnym wparciem funkcjonowania przedsiębiorstwa bez rezygnacji z pracy zawodowej. Doktorant, przygotowując rozprawę doktorską, pracuje pod opieką zarówno opiekuna naukowego z uczelni (promotora) jak i opiekuna przemysłowego ze swojego zakładu pracy. W ramach realizacji doktoratu doktorant otrzymuje podwójne wynagrodzenie – jedno za pracę w swoim przedsiębiorstwie, a drugie w ramach stypendium, które będzie otrzymywał przez cały okres realizacji doktoratu ale nie dłużej niż przez 4 lata. MNiSW podkreśla, że realizacja doktoratu w taki sposób to dla potencjalnego doktoranta same korzyści – stąd coraz większa liczba chętnych do uczestnictwa w programie na takich zasadach.

Od roku 2019 do podstawowej ścieżki „Doktoratu wdrożeniowego” tzw. „Doktorat wdrożeniowy I”) wyznaczono także dodatkowy moduł obejmujący zagadnienia ze sztucznej inteligencji – tzw. „Doktorat wdrożeniowy II”. W ramach tego modułu możliwe jest przygotowanie rozprawy doktorskiej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w procesach działalności społecznej lub technologicznej w tym tych związanych z tzw. cyberbezpieczeństwem.

W ramach trwającej IV edycji projektu aż 629 doktoratów realizuje projekt „Doktorat wdrożeniowy” z 64 jednostek w Polsce. Po raz kolejny największą ilość doktoratów zgłosiła wówczas Politechnika Śląska. Będzie to więc kolejna okazja dla Politechniki aby powtórzyć sukces z poprzednich lat.

 

 

Autor: Damian Miara, źródło: MEiN