GliwiceNewsyRegion

Gliwice: Uczczą na Rynku pamięć zmarłego prezydenta Gdańska

 

fot. D. Nita-Garbiec

W trakcie sobotnich uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie można oddać mu hołd. W Gliwicach znicze i świece będziemy mogli zapalić przy zdjęciu tragicznie zmarłego, ustawionym przy Ratuszu pod rzeźbą Matki Boskiej.

O taką formę uczczenia pamięci Pawła Adamowicza zaapelowali wspólnie do samorządowców prezydenci Sopotu, Warszawy i Gliwic:

                                          Apel Prezydentów Miast

Żegnamy Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska, wspaniałego człowieka, wielkiego samorządowca, naszego Przyjaciela z Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich. Apelujemy do włodarzy wszystkich samorządów, aby w czasie sobotnich uroczystości pogrzebowych umożliwili swoim mieszkańcom zebranie się na centralnych placach swoich miast i zapalenie zniczy. W obecnej sytuacji jedynie nasze myśli i wsparcie duchowe są w stanie wesprzeć Rodzinę i mieszkańców Gdańska. Niech ten okres żałoby będzie czasem zadumy, spokoju i zastanowienia.       

(-) Jacek Karnowski                            (-) Rafał Trzaskowski                        (-) Zygmunt Frankiewicz

Prezydent Miasta Sopotu                   Prezydent m.st. Warszawy                        Prezydent Gliwic

 

Przypominamy, że księga kondolencyjna, do której można wpisać kilka osobistych słów i pożegnać prezydenta Gdańska, wystawiona jest w Gliwicach w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8A). Będzie dostępna dziś do godz. 18.00, w czwartek w godz. 8.00–18.00 oraz w sobotę w godz. 11.00–17.00.

Oficjalny kalendarz uroczystości w Gdańsku:

Już dziś o godz. 17.00 trumna z ciałem prezydenta Adamowicza zostanie na 24 godziny wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Stamtąd w piątek wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę do Bazyliki Mariackiej, gdzie prezydent zostanie pochowany. Pogrzeb odbędzie się w sobotę w południe.

Żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska będzie obowiązywać od piątku, od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00.

info: gliwice.eu