Gliwice uczciły Święto Wojska Polskiego

0
423

W piątek w Gliwicach odbyły się obchody święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.  Uroczystość była okazją do wyrażenia wdzięczności tym, którzy każdego dnia stoją na straży naszego bezpieczeństwa, a w razie potrzeby są zawsze gotowi z narażeniem życia bronić naszych granic. W imieniu gliwiczan za ofiarną służbę żołnierzom podziękował prezydent miasta.

Choć oficjalna data uroczystości upamiętniającej zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 roku przypada 15 sierpnia, to jej gliwickie obchody – podobnie jak w ubiegłym roku – odbyły się trzy dni wcześniej, w piątek, 12 sierpnia.

Ceremonię rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego, odprawiona o godz. 9.00 w Kościele Garnizonowym p.w. św. Barbary w Gliwicach. Stamtąd – po nabożeństwie – żołnierze, przedstawiciele władz  samorządowych i mieszkańcy, przy akompaniamencie orkiestry, wspólnie przemaszerowali ulicą Prymasa Stefana Wyszyńskiego do placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie odśpiewać hymn Polski i uczestniczyć w tradycyjnym Apelu Pamięci Oręża Polskiego.

W wydarzeniu wziął udział prezydent Gliwic, Adam Neumann, który w imieniu swoim i gliwiczan podziękował żołnierzom za codzienny trud i dbanie o nasze bezpieczeństwo. Przypomniał też o tych, którzy poświęcili swoje życie dla naszej wolności.

— Gliwiccy żołnierze wielokrotnie dali dowód wspaniałej służby, biorąc udział w wielu misjach. Reprezentowali Polskę, a także Miasto Gliwice, z największym zaangażowaniem, profesjonalizmem i oddaniem. Również wzorowo układa się współpraca gliwickich jednostek z samorządem. W trudnych czasach pandemii oraz wojny rosyjsko-ukraińskiej daliście żołnierze dowód gotowości i znacząco wspieraliście miasto. Za to wszystko pragnę serdecznie podziękować — mówił prezydent Gliwic, Adam Neumann

Prezydent podkreślił także szczególną rolę polskiej armii w obliczu walk w Ukrainie.

— Za wschodnią granicą trwa napastnicza wojna, która zmusza nas do krytycznego przyjrzenia się filarom, na jakich opiera się nasze bezpieczeństwo, nasza wolność i niepodległość. Polska jest członkiem Unii Europejskiej i NATO, i właśnie w oparciu o te sojusze i współpracę międzynarodową powinniśmy zintensyfikować nasze starania w budowaniu siły naszego kraju zarówno militarnej jak i ekonomicznej — dodał.

Gliwickie obchody Święta Wojska Polskiego zakończyła tradycyjna salwa honorowa, po której kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli m.in. reprezentanci jednostek gliwickiego garnizonu oraz przedstawiciele władz miasta.

info: gliwice.eu

Fot. D. Nita-Garbiec/ UM w Gliwicach