Gliwice: Steampunkowa Industriada. To Was zaskoczy!

0
321

To będzie prawdziwa podróż w czasie. INDUSTRIADA 2021 w steampunkowym stylu całkowicie Was zaskoczy! 11 września spotykamy się przy Radiostacji na pikniku rodzinnym „Techniczne historie w stylu steampunk”. Będziemy odkrywać nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości! Poza industrialnymi przeżyciami gwarantujemy też świetną zabawę i sporą dawkę adrenaliny podczas lubianej przez gliwiczan Gliwickiej Gry Rodzinnej 360 Stopni. Wydarzenie organizuje Miasto Gliwice.

Steampunk stylistyką i estetyką nawiązuje do epoki XVIII-wiecznych maszyn parowych i epoki wiktoriańskiej. Charakteryzuje się umiłowaniem techniki i mechaniki, często nawiązuje do maszyn różnicowych, kreuje wynalazki nieznane w historii. Gliwiczanie będą mieli okazję stać się na chwilę częścią tej alternatywnej rzeczywistości podczas INDUSTRIADY 2021, która odbędzie się w sobotę 11 września na terenie gliwickiej Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej.
– Wiele osób, żyjących w okresie późnej rewolucji przemysłowej wyobrażało sobie, jak będzie wyglądać świat w przyszłości. Niektórzy wierzyli, że już w roku 2000 latające samochody będą normą. Powieściopisarze science-fiction i fantasy tamtej epoki wykreowali światy, w których romantyzm i maszyna parowa tworzyły swoisty, nierozerwalny duet. Aby poznać klimat tej epoki zapraszamy na gliwicką INDUSTRIADĘ 2021. Piknik rodzinny „Techniczne historie w stylu steampunk” to swoista podróż w czasie, odkrywająca nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości. Poznajcie technikę, która zaskakuje! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Co nas zaskoczy podczas INDUSTRIADY 2021?
Rodzinny Piknik „Techniczne historie w stylu steampunk” rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do około godz. 19.00.
W programie między innymi:

  • steampunkowe warsztaty kreatywne dla dzieci
  • komputerowa strefa retro
  • wystawy zabytkowych pojazdów
  • strefa symulatorów i wirtualnej rzeczywistości
  • kino 7D
  • industrialna kolejka
  • Eko Dom – wystawa interaktywna o ekologii w życiu codziennym
  • znakowanie rowerów i gadżety profilaktyczne od Straży Miejskiej

Szereg atrakcji przygotowało też Muzeum w Gliwicach. Moc wydarzeń czeka w gliwickiej Radiostacji oraz Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.
Radiostacja Gliwice (ul. Tarnogórska 129)

Drewno od wieków miało i wciąż ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Kiedyś było podstawowym budulcem domów, kościołów i obiektów użyteczności publicznej. Z czasem dopiero wyparł je kamień, cegła, beton, a następnie nowocześniejsze materiały. Drewno wykorzystywane było i nadal jest w wielu gałęziach przemysłu, w transporcie, rzemiośle i sztuce. To podstawowy materiał w pracy stolarzy i cieśli. Jest też wdzięcznym tworzywem dla artystów oraz rzemieślników wytwarzających instrumenty muzyczne, meble i ozdoby z drewna. Warto zauważyć, że drewno jest materiałem naturalnym, który można przetwarzać bez szkody dla środowiska. Wykład stanowiący część tegorocznej Industriady w gliwickiej Radiostacji przybliży nam spojrzenie architekta na dwudziestowieczne budowle z drewna. Przyjrzymy się także historii powstania wieży Radiostacji i zobaczymy unikalne fotografie z tamtego okresu. W trakcie pokazów i warsztatów „W krainie osikowych wiórków” dzieci dowiedzą się jak twórczo można wykorzystać wióry z osikowego łyka do tworzenia koszyków i dekoracyjnych kwiatów. Zapraszamy również do indywidualnego zwiedzania budynku nadajnika Radiostacji oraz przyjrzeniu się dawnym urządzeniom nadawczym.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37)

Wydarzenia przygotowane w ramach Industriady w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego pozwolą na praktyczne poznanie wybranych, dawnych technik artystycznych. Niektóre z nich znane i stosowane były przez artystów, fotografów i rzemieślników od wieków, a nawet tysięcy lat. Węgiel drzewny jako materiał używany był już w czasach prehistorycznych, ale popularny stał się w czasach nowożytnych i był wykorzystywany przy tworzeniu portretów, szkiców i podmalówek do obrazów. Uczestnicy warsztatów Szkice węglem – portretować będą Joannę Schaffgotsch – XIX wieczną damę, która opowie im historię swojego życia. Linoryt, który powstał w XIX w. to technika graficzna. Z metodą powstawania linorytu będzie się można zapoznać praktycznie podczas warsztatów tworzenia industrialnych toreb. Uczestnicy wykonają matryce z motywami kół zębatych oraz skamielin liści paproci czy muszli i odbiją je na torbie, którą będą mogli wziąć z sobą. Cyjanotypia jest jedną z najstarszych technik fotograficznych – powstała w XIX w. Podczas warsztatów fotograficznych uczestnicy poczują klimat dawnego zakładu fotograficznego i w ciemni samodzielnie wykonają odbitki na papierze akwarelowym. Podczas oprowadzania z przewodnikiem po wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…” zwiedzający poznają dawne techniki odlewnicze, które używane są do dzisiaj. Mowa będzie o metodzie piaskowej, metodzie na wosk tracony oraz metodzie odlewnia w sztuczkach. Jak zawsze będzie też można indywidualnie zapoznać się z wystawą „Słusznie słyną dziś Gliwice” i obejrzeć specjalnie przygotowane filmy poświęcone technikom odlewniczym. Podczas warsztatów plastycznych Sztuka na plakietach nie zabraknie gipsowych modeli żeliwnych odlewów, które uczestnicy będą malować farbami według własnej wizji artystycznej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny, obowiązują limity osób (związane z aktualnymi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa Sars Cov 2). Uczestnicy wydarzeń w Radiostacji i OOA zobowiązani są do założenia środków ochrony ust i nosa, dezynfekcji dłoni oraz zachowania dystansu społecznego.

Harmonogram wydarzeń:

RADIOSTACJA:
Godz. 12.00-17.00 – w krainie osikowych wiórków – warsztaty i pokazy obok budynku Radiostacji
Godz. 12.00-12.45 oraz 15.00-15.45 – wykład: Czy tylko Radiostacja? Interesujące konstrukcje drewnie pierwszej połowy XX wieku Prowadzenie: dr arch. Adam Bednarski
Godz. 13.00-18.00 – zwiedzanie indywidualne budynku nadajnika Radiostacji (poza godzinami wykładów)

Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska:
Godz. 12.00-12.30, 16.00-16.30 – Jak powstają odlewy artystyczne? – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej
Godz. 12.00-14.00 – linoryt na tkaninie – warsztaty nadruku na torbie
Godz. 15.00-17.00 – szkice węglem: portret śląskiej damy – warsztaty plastyczne
Godz. 12.00-18.00 – cyjanotypia – warsztaty fotograficzne
Godz. 12.30-17.30 – sztuka na plakietach – warsztaty plastyczne
Godz. 13.00-18.00 – wystawa stała Słusznie słyną dziś Gliwice – zwiedzanie indywidualne (poza godzinami oprowadzań z przewodnikiem)

Czas na Rajd!
11 września w godz. od 12.00 do 17.00 rozegrana zostanie Gliwicka Gra Rodzinna 360 Stopni. To doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu. Uczestnicy otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami, które będą musieli odnaleźć i wykonać różne zaskakujące zadania sprawnościowe, zręcznościowe i intelektualne. Pozostając w industriadowym klimacie, przygotowane dla uczestników zadania będą nawiązywały do tematu techniki.
W grach rodzinnych nie jest prowadzona klasyfikacja drużyn. Głównym założeniem jest dobra zabawa, aktywne spędzenie czasu i poznawanie Gliwic. Drużyny, które postanowią zaliczyć wszystkie punkty i zadania, będą musiały pokonać dystans ok. 10 km. Limit czasu to 5 godzin. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi też być (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
Baza, start i meta będą znajdować się na terenie Radiostacji Gliwickiej przy ul. Tarnogórskiej 129.
Program:

Godz. 10.00-11.30  rejestracja drużyn
Godz. 12.00 start
Godz. 17.00 zamknięcie mety
Zapisy będą prowadzone są poprzez formularz na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.
Woda dla aktywnych i nie tylko
Uczestnikom tegorocznej Industriady oraz startującym w biegu 360 serwowana będzie gliwicka „kranówka”, dostarczona przez gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Na linii startu ustawiona zostanie beczka z wodą pitną.
– Woda, która zastała przygotowana dla zawodników pochodzi bezpośrednio z wodociągów. To dokładnie ta sama woda, która płynie w naszych kranach. A dodajmy, że Gliwice mogą poszczycić się bardzo dobrą jakością wody dostarczanej mieszkańcomWarto pić gliwicką „kranówkę”, bo jest czysta i zdrowa. Jakość wody podlega bieżącej kontroli Laboratorium PWiK oraz Sanepidu. Gliwicka woda wodociągowa nie tylko zaspokaja pragnienie, ale też pozwala uzupełnić niedobory biopierwiastków w organizmie. Wydobywana z triasowych ujęć głębinowych, obszaru bogatego w składniki mineralne. Zawiera na przykład odpowiednie stężenia wapnia i magnezu, zwanych „pierwiastkami życia”. Są one dużo łatwiej przyswajalne z wody niż z pożywienia – to ważna informacja dla uczestników rajdu i innych, aktywnych fizycznie osób – mówi Adam Ciekański, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach.

To nie wszystko!

Również Marina Gliwice zaprasza  z okazji Industriady. W sobotę, 11 września, będą odbywać się w rejsy.

Godz. 9.00-12.00 – rejs statkiem Foxtrot przez 2 śluzy. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

10.00-14.00 – zwiedzanie Śluzy Łabędy z przewodnikiem
Obowiązuje rezerwacja miejsc

12.00-18.00 – rejsy łodzią motorową – rejs statkiem

12.00-18.00 – Śląski Kopciuszek – warsztaty kreatywne

12.00-13.15
Rejs przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem Obowiązuje rezerwacja miejsc

13.30-14.45 – rejs przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem. Obowiazuje rezerwacja miejsc

15.00-16.15 – rejs przez Śluzę Łabędy – rejs statkiem. Obowiązuje rezerwacja miejc

16.00-19.00 – rejs statkiem Foxtrot przez 2 śluzy – rejs statkiem HIT. Rezerwacja miejsc.

 

Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki, które od dwunastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Więcej informacji na ten temat oraz program wydarzeń Industriady na terenie Województwa Śląskiego można znaleźć na www.industriada.pl.

info: gliwice.eu