Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejną edycję Śląskiego Tygodnia! 🙂
Poniżej przedstawiamy opis wydarzeń.

GÓRNOSLONSKIE AXIS MUNDI

Sala wystawowa, Filia nr 1, ul. Inwalidów Wojennych 3
Wernisaż: 27 stycznia 2020 r., godz. 18.00
Wystawa potrwa od 7 do 31 stycznia 2020 r.

Wystawa malarstwa Jarosława Kassnera – malarza intuicyjnego. Na obrazach prezentowany jest Śląsk i wszystko, co z nim związane.
Jarosław Kassner – jeden z współtwórców Grupy Artystów Nieprofesjonalnych „Grota” działającej w Świętochłowicach. Maluje od dziecka. Interesuje go różnorodną tematyką, ale szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje Śląsk i wszystko, co z nim związane. W GAN Grota tworzy od 2003 r. Uczestniczy w różnych przedsięwzięciach grupy, ale działa przede wszystkim indywidualnie. Najważniejszą imprezą, w której od początku bierze udział jest Art Naif Festiwal organizowany w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Ponadto aktywnie uczestniczy w śląskich przeglądach sztuki i organizuje wystawy indywidualne.

BETLYJKA, GODY, GRACZKI…

Sala wystawowa, Filia nr 1, ul. Inwalidów Wojennych 3
28 stycznia 2020 r. godz. 18.00

Zapraszamy na gawędy dla dorosłych z Danutą Ejmocką, które poświęcone będzie obrzędom, obyczajom i gawędom śląskim. Po spotkaniu na uczestników czekał będzie tradycyjny śląski poczęstunek przygotowany przez ZSS im. J. Korczaka w Gliwicach.
Danuta Ejmocka – gliwicka nauczycielka, której pasją są dawne obyczaje, obrzędy i kultura śląska. Razem z panem Tadeuszem Strassbergerem prowadzi „Spotkania z kulturą ludową” w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach, adresowane do dzieci z gliwickich szkół i przedszkoli.

PAN TOTI SCHODZI DO KOPALNI

Biblioteka Centralna, Oddział dla dzieci nr 33, ul. Kościuszki 17
29 stycznia 2020 r. godz. 10.00

Spotkanie autorskie oraz warsztaty plastyczne dla dzieci z Joanną Sorn-Garą.

MONIKA KASSNER – SPOTKANIE ORAZ WARSZTATY DLA DZIECI

Biblioteka Centralna, Oddział dla dzieci nr 33, ul. Kościuszki 17
30 stycznia 2020 r. godz. 18.00

Spotkanie autorskie oraz warsztaty dla dzieci przybliżające dzieje Śląska, język i zwyczaje

MONIKA KASSNER – SPOTKANIE AUTORSKIE ZE ŚLĄSKIM KRYMINAŁEM W TLE

Sala wystawowa, Filia nr 1, ul. Inwalidów Wojennych 3
30 stycznia 2020 r. godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Moniką Kassner, autorką, która przekonuje, że kluczem do poznania samego siebie jest historia miejsca, w którym mieszkamy.
Monika Kassner – historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, autorka książek „Sprawa Salzmanna: trup, którego nie było” oraz licznych artykułów m.in. do kwartalnika „Fabryka Silesia”. Wyróżniona w konkursie na Jednoaktówkę po śląsku.

„JEŻEŚ TY CHŁOP, HUBERCIE MORYSIE?” – JEDNOAKTÓWKA PO ŚLĄSKU

Sala wystawowa, Filia nr 1, ul. Inwalidów Wojennych 3
31 stycznia 2020 r. godz. 18.00

Ślonsko monodrama według tekstu Aleksandra Lubiny, przygotowana i wyreżyserowana przez Hannę Szczęsną-Kozik. Muzykę przygotował Wenancjusz Ochmann. Prapremiera miała miejsce jesienią 2017 r. w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie, następnie gościła na deskach Teatru Korez w Katowicach, ŚTZN i X LO w Katowicach oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach.

Info: MBP Gliwice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here